Gündem Haberleri

  72 yıldır ayakkabı tamir ediyor

  A.A
  27.12.2009 - 11:15 | Son Güncelleme:

  Çorum'un Sungurlu ilçesinde 86 yaşındaki Arif Alafoğlu, 72 yıldır ayakkabı tamirciliği yaparak geçimini sağlıyor.

  Sungurlu'nun Pazar Caddesi'nde küçük bir dükkanda 72 yıldır ayakkabı tamir ederek yaşamını sürdüren Arif Alafoğlu, küçük yaşta başladığı mesleğini hala devam ettiriyor.

  Alafoğlu, dayısının yanında 14 yaşında çırak olarak başladığı mesleğini, askerden geldikten sonra kendi iş yerini açarak ilerlettiğini söyledi. Babasının çiftçilik yaptığı dönemde kendisinin ayakkabı tamirciliği işi yapmaya başladığını anlatan Alafoğlu, iki evlilik yaptığını, 70 yaşında hayatını kaybeden ilk eşinden 2 oğlunun ve 6 torunu olduğunu kaydetti.

  İlkokul mezunu olduğunu belirten Alafoğlu, ayakkabı tamiri yaparak çocuklarının eğitimlerini tamamlattığını, oğlunun birisinin memur diğerinin de doktor olduğunu bildirdi.

  Çalışmayı çok sevdiğini ifade eden Arif Alafoğlu, sağlık durumunun çok iyi olduğunu, bunu da çalışmasına borçlu olduğunu anlattı.

  Alafoğlu, 1990 yılına kadar çok sağlam ayakkabılar yapıldığını, şimdi ise hazır ayakkabılarla kalitenin düştüğünü vurgulayarak, “Şimdiki ayakkabıların malzemeleri naylon, muşamba veya plastik ağırlıklı olduğundan fiyatları ucuz kalitesi yok denecek kadar az” dedi.

  İlçede devamlı müşterilerinin bulunduğunu, genellikle öğretmen, memur ve işçilerin kendisine ayakkabı tamiri için geldiklerini belirten Arif Alafoğlu, maddi durumunun iyi olmasına rağmen mesleğini çok sevdiği için sağlığı elverdiği sürece bu işi yapmayı düşündüğünü kaydetti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı