Gündem Haberleri

  72 saat sonra sıcak bölgede

  Uğur ERGAN / ANKARA
  16.08.2006 - 01:38 | Son Güncelleme:

  Türk askerinin Lübnan’a gönderilmesi konusunda aceleci davranmama kararı alan Türkiye, hükümet ve askerin ortaklaşa belirlediği koşulları iletmek üzere Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ü bugün Lübnan’a gönderiyor.

  Önceki gün Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın da katılımıyla gerçekleşen zirvede, Gül’ün, Barış Gücü ile ilgili Türkiye’nin görüşlerini ve hangi koşullarda Türk askerinin bu güç içinde yer alabileceğini taraflara anlatması için bölgeye gitmesi kararlaştırıldı. Ateşkesin üzerinden 72 saat geçtikten sonra sıcak bölgeye gidecek olan Gül’e bu önemli ziyaretinde Genelkurmay ve MİT’den birer üst düzey yetkili ile Dışişleri’nin Ortadoğu Dairesi kurmayları da eşlik edecek. Bu sabah özel bir uçakla önce Lübnan’a gidecek olan Gül’ün, Meclis Başkanı Nabih Berri, Başbakan Fuad Sinyora ve Dışişleri Bakanı Fevzi Suluh’la görüşmesi bekleniyor. Türk heyetinin Lübnan’da taraflardan birisi olan Hizbullah’la da dolaylı yoldan temas kurabileceği belirtiliyor. Gül’ün Lübnan ve İsrail’den sonra Suriye’ye de gidebileceği bildirildi.

  Onlar da Lübnan’a gelsin

  DIŞİŞLERİ Bakanı Gül, önceki günkü AKP MKYK’da Lübnan’da görev almak üzere BM şemsiyesi altında oluşturulacak uluslararası güçte Türkiye’nin dışında başka Müslüman ülkelerin de bulunması gerektiğini söyledi. Gül, bu güçte yer alması gereken ülkelerden söz ederken de Pakistan ve Endonezya’yı saydı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı