Gündem Haberleri

  700’üncü yıla görkemli kutlama

  Hürriyet Haber
  29.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın üç kıtasına yayılan ve yaklaşık 600 yıl süren hükümranlığıyla ‘‘dünyadaki en uzun süreli devletlerden biri’’ olma özelliğini taşıyan Osmanlı Devleti'nin 36 padişahı, Topkapı Sarayı'nın bahçesine dikilecek büstleri ile ölümsüzleşecek.

  Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtan ünlü lale bahçelerini de düzenleyecek olan bakanlık ayrıca saltanat arabalarını da yeni bir ortamda sergileyecek.

  Kültür Bakanlığı, Osmanlı Devleti'nin kuruluşunun 700. yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Kültür Bakanlığı'nın bütün birimleri, 700. yıldönümünü kendi alanlarına giren etkinliklerle kutlamak amacıyla çeşitli projeler hazırladı.

  Topkapı Sarayı'nın bahçesine Osmanlı padişahlarının büstlerinin dikilmesi, buradaki ünlü ‘‘lale bahçeleri’’nin yeniden düzenlenmesi ve köşklerin restore edilmesi, sarayın ihtişamını yansıtan ‘‘Hazine Odaları’’nın yeniden düzenlenerek ziyarete açılması, yurtdışında Türk-Osmanlı geleneksel sanatları ile Türk mutfağı sergileri, Osmanlı kıyafetleri defileleri düzenlenmesi bakanlığın projelerinden bazıları... Kültür Bakanlığı'nın çeşitli birimlerinin hazırladığı projelerin hangilerinin uygulamaya konulacağı, Başbakanlık'ın kendilerine ayıracağı bütçenin netleşmesinden sonra kesinlik kazanacak.

  Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü, Topkapı Sarayı'nın bahçesine 36 Osmanlı padişahının büstlerinin dikilmesini planlıyor.

  ŞEHİTLİKLER ONARILACAK

  Genel Müdürlük ayrıca, yurtiçinde ve yurtdışında sultan bestecilerin eserlerinden oluşan konserler vermeyi, Osmanlı hoşgörüsüyle ilgili bir kit hazırlamayı; Galiçya, Mısır, İsrail, Ürdün, Batum ve Bükreş'te bulunan şehitlikleri onarmayı amaçlıyor.

  Anıtlar ve Müzeler Genel Müdürlüğü ise Topkapı Sarayı'nın çevresindeki köşkleri restore ederken, Osmanlı döneminin ihtişamını yansıtan ünlü lale bahçelerini de yeniden düzenleyecek. Genel Müdürlük ayrıca, saltanat arabalarını sergileyecek, Hazine odaları ve sarayın çin porselenlerini ziyarete açacak.

  Fransa'daki Versailler Sarayı'nda ‘‘Osmanlı'nın İhtişamı İstanbul Saraylarının Hazineleri’’ sergisini de gerçekleştirecek olan Genel Müdürlük, Polonya'daki 21 ayrı müzede sergi düzenleyecek.

  TÜRK BESTECİLERİNE OPERA SİPARİŞİ

  Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ise Osmanlı'nın 700. yılı anısına Türk bestecilerine bir opera ve bale eseri sipariş verecek.

  Genel Müdürlük, yurtdışına da ''Midas'ın Kulakları'', ''4. Murat'' ve ''Saraydan Kız Kaçırma'' operaları ile Yunus Emre Oratoryosu'nu; ''Kınalı Eller'' ve ''Çeşmebaşı'' adlı bale eserleri ile Modern Dans Topluluğu'nun gösterilerini götürmeyi planlıyor.

  Halk Kültürlerini Araştırma ve Geliştirme Genel Müdürlüğü de Almanya, Hollanda, ABD, Mısır, Macaristan, Avusturya ve Azerbaycan'da ''Osmanlı'dan Günümüze Türk Mutfağı Sergileri'' açmak için çalışmalar yapıyor.

  Devlet Tiyatroları'nın programında ise ''4. Murat'', ''Fatih'', ''Kanuni Süleyman'' ve ''Koca Sinan'' adlı oyunların yurtiçinde ve yurtdışında sergilenmesi bulunuyor.

  Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürlüğü de yurtiçinde ve yurtdışında ''İçimizden Bir Yunus, ''Ya Devlet Başa Ya Kuzgun Leşe'', ''Sultan Şehir İstanbul'', ''Mevlana'', ''Hacı Bektaş-ı Veli'' gibi dramatik filmlerin yanı sıra çeşmeler, sebiller ve tezhip sanatıyla ilgili belgesellerin gösterimini planlıyor.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı