Gündem Haberleri

  700 peşmerge öldürüldü

  Hürriyet Haber
  28.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kuzeyb Irak'ta rakip iki Kürt grubu Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) ile Kürdistan Yurtsever Birliği (KYB) arasında sağlanan ateşkesin bozulmasından sonra taraflar arasında yeniden şiddetlenen çatışmaların İran sınırına yakın kesimlere kaydığı bildirildi. KDP, son 25 günde kaybettikleri toprakları tekrar ele geçirdiklerini duyururken, KYB Lideri Celal Talabani, Türk savaş uçaklarının Barzani'yi desteklemek amacıyla denetim altına aldıkları bölgeleri bombaladığını öne sürdü.

  Mesut Barzani liderliğindeki KDP ile Celal Talabani önderliğindeki KYB'ye bağlı güçler arasındaki çarpışmaların İran sınırına yakın kesimlerde yoğulaşması üzerine, İran, çatışmaların topraklarına sıçramaması için sınırda güvenlik kuşağı oluşturdu. KDP'nin Sesi Radyosu, çatışmaların patlak verdiği 13 Ekim'den bu yana KYB'den 700'ü aşkın peşmergenin öldürüldüğünü, yüzlerce peşmergenin de yaralandığını öne sürdü.

  Bölgede çatışmaların patlak vermesinden bu yana Talabani, Türkiye'ye yönelik suçlamalarını sürdürüyor. Talabani, Türkiye'nin PKK'yı bahane ederek KYB'nin ele geçirdiği bölgelerdeki mevzileri havadan bombalayarak Barzani'ye destek vermeye devam ettiğini söyledi. Talabani, Türk savaş uçaklarının önceki gün Rewanduz Kasabası'nın kuzeydoğusunu ve Balisan Vadisi'ne yönelik hava saldırıları düzenlediğini iddia etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı