Gündem Haberleri

  700 küçükbaş hayvan selde telef oldu

  BAŞKALE (Van), (DHA)
  01.07.2007 - 11:49 | Son Güncelleme:

  VAN’ın Başkale İlçesi’nde dün akşam saatlerinde yağan şiddetli yağışlar sele dönüştü. Sel yüzünden 2 köprü hasar görürken, ekili alanlar sular altında kaldı. Selden 700 civarında küçükbaş hayvan da telef oldu. Başkale Kaymakamı Ali Arslantaş, selden zarar gören köyde incelemelerde bulunarak, hasar tespit çalışmalarına bir an önce başlayacaklarını söyledi.

  Başkale İlçesi'ne 15 kilometre uzaklıkta bulunan Albayrak Köyü’nde, dün akşam meydana gelen kısa süreli yağmur hayatı olumsuz etkiledi. Yağmurla birlikte dağlardan gelen sel suları yüzünden ilçeyle bağlantı sağlayan 2 köprü yıkılırken, 2 ayrı sürü halinde dolaşan 700 civarında koyun da telef oldu. Ekili alanların büyük zarar gördüğü Albayrak Köyü’nde ölen ve yaralananın olmadığı belirtildi. Selin meydana geldiği köyde çobanlık yaparak geçimini sağlayan Ziyadin Özer, yağmur yağdığı için sürüyü daha güvenli bir bölgeye götürmeye çalıştığını, ancak dere yatağına geldiğinde selin geldiğini son anda fark ettiğini, koyunlarının ise dağınık durduğu için kurtaramadığını, kendi canını da zor kurtardığını anlattı.

  Başkale Kaymakamı Arslantaş, olayda can kaybının yaşanmamasının sevindirici olduğunu, fakat büyük maddi zararın yaşandığını söyledi. Aslantaş, hasar tespit çalışmalarına bir an önce başlayacaklarını belirterek, “Sel sularına kapılan 700 civarında küçükbaş hayvanın, köydeki 23 vatandaşımıza ait olduğunu belirledik. 2 köprü yıkıldı. Yaraların sarılması için çalışmalara başladık” dedi.

   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı