Gündem Haberleri

  70 yıl sonra Ata'ya iade-i ziyaret

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Üniversitesi'nden 400 kişilik grup, Rektör Prof. Alemdaroğlu başkanlığında Anıtkabir'de Atatürk'e iade-i ziyarette bulundu.

  Atatürk, 15 Aralık 1930'da İstanbul Ünivetsitesi'ni ziyaret etmişti. Atatürk, bazı derslere girmiş, öğrencilerle sohbet etmişti.

  İSTANBUL Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu başkanlığında, rektör yardımcıları, 350 öğretim üyesi ve 50 öğrenciden oluşan 400 kişilik grup, 15 Aralık 1930'da İstanbul Üniversitesi'ni ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk'e, Anıtkabir'de, ‘iade-i ziyaret’te bulundu.

  Haydarpaşa Garı'ndan önceki geceyarısı, TCDD'ye ait 8 vagonlu özel bir trenle Ankara'ya hareket eden grup, 9 saatlik yolculuktan sonra, dün sabah Ankara Garı'na ulaştı. Alemdaroğlu, tren yolculuğu sırasında, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Alemdaroğlu, Anıtkabir'e yapacakları ziyareti ‘‘Kurtuluş Savaşı'nı kazanan ve devrimlerini birer birer hayata geçiren Atatürk, İstanbul Üniversitesi'ni, çağdaşlaşma modelini getirmek amacıyla, ancak, cumhuriyetin ilanından 7 yıl sonra ziyaret edebilmiştir. Biz de yeni milenyumda Atatürk'e iade-i ziyaret yapmak için Anıtkabir'e gidiyoruz’’ sözleriyle değerlendirdi.

  Heyeti, Ankara Garı'nda, YÖK Başkanı Prof. Dr. Kemal Gürüz karşıladı. Buradan otobüslerle Anıtkabir'e geçildi. Aslanlı yolda, kortej eşliğinde yürüyen grup adına Alemdaroğlu, Atatürk'ün Anıtkabir'deki mozolesine çelenk bıraktı ve saygı duruşu yapıldı. Alemdaroğlu, daha sonra Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı. Anıtkabir'in önünde hatıra fotoğrafı çektiren grup, daha sonra aynı trenle İstanbul'a hareket etti.

  Atatürk, 15 Aralık 1930 tarihinde, Genel Sekreter Tevfik, Başyaver Rusuhi ve bir grup milletvekiliyle beraber, İstanbul Üniversitesi'ni ziyaret etmişti. Öğrenciler, Atatürk'ü, üniversite bahçesinde ‘Yaşa, varol’ tezahüratıyla karşılamıştı. Atatürk ilk olarak, Prof. Tahir Taner'in, ‘‘Ceza Kanununun Makabiline Şumulü- Bir konunun geçmişe uygulanıp uygulanmayacağı' konulu derse girmişti. Başka bazı derslere daha giren Atatürk, üniversiteden ayrılırken, öğrenciler merdivenlerde etrafını sarıp birlikte hatıra fotoğrafı çektirmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı