Gündem Haberleri

  70 model eylemci Hyde Park’a

  Esra KAYA / ANKARA
  04.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Üniversitelerdeki protesto gösterilerini önlemek için devreye soktuğu “Hyde Park Projesi”ni anlatan YÖK Başkanı Prof. Özcan, “Hâlâ 1960-70 model eylemlerle taleplerini dile getiriyorlar. Onları özgür alanlara davet ediyorum. Şiddete başvurmadan, üretkenliklerini geliştirerek, enerjilerini doğru harcasınlar. Değişen dünyaya paralel olarak onların da eylemlerinde değişikliğe gitmeleri lazım” dedi.

  YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerdeki protesto gösterileri ve eylemleri önlemek için devreye soktuğu “Hyde Park Projesi”ni anlatırken, öğrencilerin değişen dünyaya paralel olarak protestolarını da değiştirmesi gerektiğini belirtti. Özcan, “Hâlâ 1960-70 model eylemlerle taleplerini dile getiriyorlar. Onları özgür alanlara davet ediyorum. Şiddete başvurmadan, üretkenliklerini geliştirerek, enerjilerini doğru harcasınlar” dedi. Bazı üniversitelerde Hyde Park benzeri uygulamaların daha önce denendiğini, ancak öğrencilerin fazla ilgi göstermediğini belirten Özcan, olumlu tepkilerin artması halinde uygulamanın bütün üniversitelere yaygınlaştırılabileceğini söyledi. Özcan, şöyle konuştu:

  Şiddet değil, özgürlük

  “Öğrencilerin protesto ve eylemlerini şiddete bulaşmadan daha güzel yöntemlerle gerçekleştirebileceklerini defalarca söyledik. Değişen dünyaya paralel olarak onların da eylemlerinde değişikliğe gitmeleri lazım. Ama görünen o ki hiçbir değişiklik yok. Hâlâ eski yöntemler. Amacımız öğrencilerin şiddete bulaşmamasıdır. Talepleri varsa alanları onlara açıyoruz. Serbest kürsüde çıksınlar istediklerini haykırsınlar, canları ne istiyorsa paylaşsınlar. Özgürlük onların, sınırlama yok.

  Kendi canları da yanmasın

  Şiddete başvurmak yerine gençlerin üretkenliklerini açığa çıkarmaları lazım. Başkalarının hakkına tecavüz etmeden, kendi canları da yanmadan şikayetlerini, isteklerini dile getirsinler. Gençler kendilerinde bulunan ancak atıl durumdaki enerjilerini sosyal projelere, ülkeye yararlı şeylere harcasalar çok daha farklı olabiliriz. Bizim amacımız onların enerjilerini olumlu yöne kanalize etmek. Zaten kampüslerimizde ‘Hyde Park’ benzeri alanların kurulmasını da bunun için istedik. Orda herkes fikirlerini paylaşsa kim bilir ne kadar güzel fikirler ortaya çıkacak hem de şiddetten, gürültüden, kavgadan uzak olacaklar.”

  7 bölge toplantısı yapılmıştı

  Üniversitelerde protesto ve eylemlerin artması üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığı, 2008- 2009 öğrenim döneminde resmi ve özel üniversitelerin rektör ve rektör yardımcılarının katıldığı 7 ayrı bölge toplantısı yapmıştı. Toplantılarda, üniversitelerde özgür alanlar oluşturulması, öğrencilerin de demokratik taleplerini bu alanlarda yapacakları gösteri ve toplantılarda dile getirmeleri önerilmişti. Bu alanlara polis ve jandarmanın da girmemesi gerektiği ifade edilmişti.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı