Gündem Haberleri

  70 milyon değil 70 bin dinlenmiş

  ANKARA
  27.04.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Adalet Bakanı Şahin, son üç yılda Türkiye’de kaç kişinin ’yasal’ olarak dinlendiği tartışmalarına, dün rakam vererek son koydu.

  Şahin, "70 milyon dinleniyor deniyor. Bu tabii ki doğru değil. Türkiye’de yasal olarak suç ve suçlu ile mücadele bakımından 70 bin civarında vatandaşımızın telefonunun dinlendiği anlaşılıyor" dedi.

  MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın soru önergesine, "2005-2006-2007 yıllarında telefon dinlemeleriyle ilgili bakanlığımızda istatistiki veri bulunmamaktadır" yanıtı veren Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, dün rakam açıkladı. Şahin, "Türkiye’de yasal olarak suç ve suçlu ile mücadele bakımından 70 bin civarında vatandaşımızın telefonunun dinlendiği anlaşılıyor" dedi. AKP Genişletilmiş İl Başkanları toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şahin, şunları söyledi:

  Kısmi cevap verdim

  "Türkiye’de mahkemelerce kaç vatandaşımızın iletişim bilgilerinin tespitiyle ilgili yargı kararı olduğu konusunda bakanlığımızda kayıt olmadığı için ilgili birimlere yazılar yazdık. Cevap geldiğinde, bize soru soran milletvekili arkadaşımıza bunları ileteceğiz. Ancak hemen şunu söyleyeyim, Telekomünikasyon İletişim Başkanı bu konuda geçenlerde bir televizyon kanalında açıklama yapmıştı.

  12 bin kayıt imha edildi

  Kendilerine son 3 yıl içinde 60 bin civarında mahkeme kararı intikal ettiğini ifade etmişti. Demek ki, Türkiye’de yasal olarak suç ve suçlu ile mücadele bakımından 70 bin civarında vatandaşımızın telefonunun dinlendiği anlaşılıyor. Bunlardan 12 bin 841’i herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığı için imha edilmiş, böyle bir ilave açıklama yapmayı gerekli gördüğüm için sorunuza cevap verme ihtilacı duydum.

  70 milyon dinlenmiyor

  Yani ’70 milyon dinleniyor’ deniyor. Bu tabii ki doğru değil. Bu konuda gerçek veriler biraz önce ifade ettiğim gibi İletişim Başkanlığı’ndadır. Tüm yargı kararları bu başkanlığa gelir, bir değerlendirmeye tabii tutulur. Bildiğim kadarıyla. Sayın Başkanın bir süre önce açıkladığı kadarıyla 70 milyon değil, 70 bin vatandaşımızın telefonlarının dinlendiğini biliyoruz."
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı