Gündem Haberleri

  7 taburlu harekâtı Özel yönetti

  Uğur ERGAN/ANKARA
  14.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, bir süredir çatışmaların devam ettiği Şemdinli’de terör örgütü PKK’ya karşı 7 taburun katıldığı son yılların en kapsamlı operasyonunu bir süre yönetip izledi.

  Salı günü Malatya’ya giden Orgeneral Özel, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Mehmet Erten, 2. Ordu Karargâhı’nda diğer üst düzey komutanlarla bölgede kış koşulları başlamadan PKK’ya karşı yapılacak sonbahar temizliğinin harekat planını belirledi. Yaklaşık 5 bin askerin olduğu 7 taburla harekât başlatıldı. Harekâta “bordo bereliler” olarak bilinen Özel Kuvvetler, Jandarma Özel Harekât ve Hakkâri Dağ Komando Tugayı’ndan güçler de katıldı. Hatırlanacağı gibi Başbakan Erdoğan’ın Başdanışmanı Milletvekili Yalçın Akdoğan da YAŞ’ta alınan kararlar doğrultusunda bölgeye terörle mücadelede tecrübeli komutanların gönderildiğini söylemişti.

  PKK'YA BÜYÜK OPERASYON / WEB TV


  Havadan ön temizlik

  Kara birliklerine Kobra ve Süper Kobra helikopterleri ile Malatya 7’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan havalanan RF 4’ler destek vererek ön temizlik yaptı. Özel kuvvetlerden bir bölüm de Kuzey Irak’a geçişi önlemek için sınır bölgesine inerek kaçış yollarını tuttu. Operasyonda çok sayıda teröristin etkisiz hale getirildiği belirtilirken, harekâtın Beytüşşebap ve bölgenin diğer yerlerine de yönelmesi bekleniyor. 

  Döndüler

  Genelkurmay Başkanlığı, operasyonla ilgili dün açıklama yaptı: “Genelkurmay Başkanı, beraberinde Kara ve Hava Kuvvetleri komutanları olduğu halde bugün Hakkâri-Yüksekova ve Şemdinli’deki askerî birliklerde incelemede bulunmuş; Şemdinli’de devam etmekte olan büyük çaplı (7 Tabur) operasyon hakkında ilgililerden bilgi almış ve bir süre operasyonu izlemiştir.” Genelkurmay, son 5 ayda 373 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı