Gündem Haberleri

  7 kişilik koğuşta rütbesiz bir mahkûm

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  05.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil, Saray Cezaevi’nde 7 kişilik tamamen dolu memur koğuşunda kalıyor. 365 gün kalacağı cezaevinde günlük tutmayı da planlayan Erdil, rütbeleri alındığı için "er" statüsüne düştü.

  TEKİRDAĞ Saray Cezaevi’ne cezasını çekmek için önceki gün giren eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil (69), rütbesi geri alındığı için "er" statüsüne düştü ve artık sivil bir vatandaş olarak yaşayacak. Erdil, rütbelerini kullanamayacağı için rütbesiz asker olarak terhis edilmiş sayılacak. Askeri kimlik kartını iade eden Erdil ve ailesi askeri tesislere giremeyecek. Erdil’in maaşında değişiklik olmayacak. Korumalar alınmayacak.

  Erdil silah taşımayacak ancak korumaları silah taşıyabilecek. Erdil’in, el konulmasına karar verilen İstanbul Etiler’deki 1 milyon 250 bin dolar değerindeki iki lüks dairesinin mülkiyeti de Hazine’ye geçti.

  Erdil, Saray Cezaevi’nde yedi kişilik memur koğuşunda kalıyor. Hırsızlık, gasp, asker kaçağı gibi suçlardan yargılanan ve en fazla 3 yıl hapis cezasına çarptırılan mahkûmların kaldığı cezaevinde 4 koğuş bulunuyor. İlhami 1’inci koğuşta kalıyor ve koğuş tamamen dolu.
  /images/100/0x0/55ea1805f018fbb8f86add9e
  KILICI ALINMADI

  Erdil’in, avukatı Dinçer Eskiyerli, "Erdil, hürriyeti bağlayıcı cezası nedeniyle cezaevinde. Kılıcı da madalyaları da alınmadı. Benim bilgim dahilinde böyle bir şey yok" dedi. Erdil’i uğurlamaya hiçbir askeri yetkilinin gelmediğini vurgulayan Eskiyerli, cezaevine giriş süreciyle ilgili Hürriyet’e şunları söyledi:

  ERTELEME İSTEMEDİ

  Cezalar ve güvenlik tedbirlerinin infazı hakkındaki 5275 sayılı kanunun 17/1 fıkrası nedeniyle Genelkurmay Askeri Savcılığı’nca, aralık ayında, altı aylık infaz ertelemesi verilmişti. Bu erteleme "şahsi ve ailevi mazeret" nedeni ile alındı. Sağlık nedeniyle kesinlikle değildir. Müvekkilim temyiz aşamasında, kalp rahatsızlığına yakalanmış ve anjiyo geçirmiştir. Ama buna rağmen bir sağlık nedeniyle müracatta bulunmadık. Müvekkilim hakkında yurtdışına çıkış yasağı yoktu. Arzu etseydi, herhangi bir memlekete gidebilirdi. Kendisi cezaevine kitaplarını ve notlarını götürdü. Bir günlük tutmak niyetinde. Şu anda sağlık durumu ve morali olabildiğince iyi.

  EŞİ: KANUNA SAYGILI

  Erdil’in eşi Füsun Erdil de eşinin yargıya olan saygısı nedeniyle erteleme süresinin dolmasını takiben Saray Cezaevi’ne teslim olduğunu söyledi.

  TERCİH SEBEBİ

  Küçük bir cezaevi olan ve diğer cezaevlerine nazaran güvenlik sorunu yaşanmayan Saray Kapalı Cezaevi kesinleşmiş /images/100/0x0/55ea1805f018fbb8f86adda0cezası 3 yıldan az olan mahkûmlar tarafından tercih ediliyor.

  Kebap ve meyve yedi

  İlhami Erdil, İnfaz Kanunu gereği Saray Cezaevi’nde tam 365 gün hapis yatacak. Erdil’in cezaevine girmesiyle birlikte çevrede hareketlilik yaşanmaya başladı. Zaman zaman rütbeli askerlerin de geldiği cezaevine öğle saatlerinde özel bir lokantadan kurye ile kebap ve meyve getirildi. Yemeklerin Erdil’e götürüldüğü belirtildi.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı