Gündem Haberleri

  7’den 70’e bisiklet kültürü

  Mesude ERŞAN
  02.01.2015 - 01:09 | Son Güncelleme:

  SAĞLIK Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun 2015’teki hedefi sağlıklı bir yaşam için bisiklete binmeyi özendirmek olacak. Yeni yılda başlattıkları kampanyayla her 1 metrelik bisiklet yolu karşılığında belediyelere 1 bisiklet vermeyi vaat eden Bakan Müezzinoğlu, “Sağlıklı yaşam için doğru beslenmek kadar hareket etmek de önemli” diyor.

  Evinin bulunduğu İstanbul Bahçeşehir’de torunları Yusuf Selim (9), Berrin Zeynep Sobacı (6) ve komşularıyla birlikte bisiklete binen Müezzinoğlu’na göre, bisiklete binmek sadece fiziken değil, ruhen de iyi geliyor. Müezzinoğlu, “Ben 60 yaşına giriyorum ama çok rahat binebiliyorum. Çocukluktan, 70 yaşına kadar herkeste bisiklete binme kültürü oluşturmayı hedefliyoruz” diyor.

  150 BİN BİSİKLET

  Kampanyayla 50’den fazla belediyenin bisiklet yolu yapmaya başladığını söyleyen Bakan, şu bilgiyi verdi: “Daha önce yapılmış bisiklet yolları için bisiklet vermeyeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın standartlarına uygun, yeni proje yapmış ve bitirmiş olanlara bisikletlerini teslim edeceğiz. 5 kilometre bisiklet yolu yapmışsa, 5 bin, 10 kilometre yapmışsa 10 bin bisiklet alacaklar. İlk etapta, önümüzdeki nisan, mayıs aylarında 150 bin dolayında bisiklet teslim etmeyi hedefliyoruz.” Bakan, bisiklet kültürünü 5-6 yaştan itibaren aşılamak hedefinde olduklarını, dolayısıyla belediyelere teslim edilen bisikletlerin bir kısmının çocuklara dağıtılmasını isteyeceklerini söyledi.

  İSTANBUL’A YOL

  Görüştüğü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Sarayburnu’ndan itibaren surların etrafını dolanan bisiklet yolunu projeye koyduğunu belirten Bakan, “Sirkeci garıyla, Yedikule’ye kadar tren hattı iptal oldu. Buraya da bisiklet yolu yapılması için hem Ulaştırma Bakanı hem de Topbaş ile görüştüm. ‘Olabilir’ dediler. Şimdi bunun üzerinde çalışıyorlar. Bu projeler İstanbul’un turizm kültürü ve algısına da önemli bir katkı sağlayacaktır” dedi.

  ‘Memurluk anlayışında hekim olmaz’

  AYDA bir cumartesi günü nöbet tutmalarını istedikleri aile hekimleriyle ilgili sorumuz üzerine Müezzinoğlu “Hekimliği devlet memuru anlayışına taşımayı doğru bulmuyor, kabul etmiyorum. Yüzde 5’lik bir aile hekimi kitlesi, prokatif, tahrik edici rol üstleniyor” dedi.

  ‘Annelikten başka bir kariyeri merkeze almayın’

  İSTANBUL’da 2015 yılının ilk bebeklerinden Meryem Azra, Zeytinburnu Süleymaniye Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde dünyaya geldi. Mardinli olan ve 2 yıldır İstanbul’da yaşayan İdris ve Hamdiye Akbalık çiftinin 3’üncü bebeği olan Meryem Azra’nın, ilk ziyaretçileri Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ve İstanbul Valisi Vasip Şahin oldu.

  3 ÇOCUĞA ÖVGÜ

  3’üncü çocuğu olduğunu söyleyen baba İdris Akbalık’a, “O zaman sen söz dinleyenlerdensin” diyen Müezzinoğlu annelere şöyle seslendi: “Anneler, annelik kariyerinin dışında bir başka kariyeri merkeze almamaları gerekir. Merkeze iyi nesiller yetiştirmeye almalılar. Normal doğumu merkeze almak lazım. En az 6 ay, mümkünse 1 sene annelerin evlatlarını emzirmesini arzu ediyoruz.”
  Uzay KESMEN/DHA

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı