Gündem Haberleri

  7 ayda 330 PKK’lı ölü

  Hürriyet Haber
  11.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Şubat ile ağustos ayları arasındaki terörle mücadele çalışmalarına ilişkin bilgi notu yayımlayan Genelkurmay, yurtiçinde 373 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. “6 Eylül itibariyle verdiğimiz şehit sayısı 88 olup şehitlerimizin 54’ü profesyonel askerdir” denilen bilgi notunda, 2000 yılı öncesinde bölgede görev yapmış kişilerin kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği belirtildi.

  GENELKURMAY Başkanlığı terörle mücadelede yürütülen çalışmalarla ilgili ayrıntılı bir bilgi notu yayımladı. Bilgi notuna göre, bu yılın şubat ve ağustos ayları arasında 330 ölü, 10 yaralı, 33 yakalama olmak üzere yurt içinde 373 terörist etkisiz hale getirildi. 24 teröristin de teslim olduğunun belirtildiği bilgi notunda, bu rakamlara yurtdışının dahil olmadığı vurgulandı. Genelkurmay, güvenlik güçlerinin karakollarda ve üs bölgelerinde hareketsiz kaldığı yönündeki iddialarında doğru olmadığını da belirtti. “Operasyonlar; tamamen uzman personelden teşkil edilmiş, Genelkurmay Özel Kuvvetler Taburları, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Komando Tugayları, Şırnak/Çakırsöğüt Jandarma Komando Tugayı ve Jandarma Özel Harekât Taburları ile uzun dönem askerlerden kurulu, ancak komando ve iç güvenlik eğitimi görmüş Jandarma Komando Taburları tarafından icra edilmektedir” denilen notta şu bilgiler paylaşıldı: “Operasyonel unsurlarımız kırsalda aktif olarak görevlerini sürdürmektedir. Örneğin 1 Nisan-1 Eylül 2012 tarihleri arasında Hakkâri bölgesinde 400, Şırnak bölgesinde 328, Siirt bölgesinde 114, Tunceli bölgesinde 132 adet (1-3 Tabur çapında birliklerle) operasyon icra edilmiştir.”

  54’ü profesyonel askerdi

  Genelkurmay, şehitlerin, kısa süreli eğitim görmüş, zorunlu askerlik sisteminden dolayı silah altına alınmış personelden olduğu yorumlarının da doğru olmadığını belirterek, “6 Eylül 2012 itibariyle verdiğimiz şehit sayısı 88 olup şehitlerimizin 54’ü profesyonel askerdir” bilgisi verdi. Terörle mücadelede yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler tarafından yazılan ve söylenenlerle kamuoyunda bilgi kirliliği ve yanlış algılamalar yaratıldığının savunulduğu Genelkurmay’ın bilgi notunda, “2000 yılı öncesinde bölgede görev yapmış kişilerin yorumlarına yer verilerek kamuoyu yanlış bilgilendirilmektedir” denildi.

  İHA’ların görüş alanları

  İç Güvenlik Harekâtı’nda (İGH) istihbarat alımı ve İnsansız Hava Araçları’nın (İHA) rolüyle de ilgili şu görüşe yer verildi: “Duyumlar ve haberler, Jandarma’dan, Emniyet’ten, Milli İstihbarat Teşkilatı’ndan ve bölgede görev yapan birlikler tarafından, mahallinden alınmakta, ayrıca, telsiz dinleme ve kestirmeleri ile İHA görüntülerinden de istifade edilmektedir. İHA’lar, uydudan alınan resimler gibi geniş bir alanı değil, kameraların özelliği nedeniyle 200 m. X 200 m.’lik bir alanın resmini alabilmektedir. Bu nedenle geniş coğrafyada devam eden terörist faaliyetlerin tamamını aynı anda izleme imkânı bulunmamaktadır.”                

  Şemdinli’de 26, Kuzey Irak’ta 25 PKK’lı öldürüldü

  HAKKÂRİ’nin Şemdinli ilçesinde önceki gece Uzman Çavuş Güner Erdem ile jandarma er Çetin Doğan’ın şehit olduğu çatışmanın ardından başlatılan operasyonda 26 PKK’lı öldürüldü, 1 kadın terörist yakalandı. Valilikten yapılan açıklamada, hava destekli operasyonun geniş çaplı olarak devam ettiği belirtildi. Dün gece Şemdinli Meydantepe’de de çatışma vardı.

  Kuzey Irak’a hava harekâtı

  Genelkurmay, Irak’ın kuzeyine yapılan hava taarruzlarında terör örgütü PKK’ya ağır darbe vurulduğunu açıkladı. Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinde dün yapılan açıklamaya göre, 5-9 Eylül 2012 arasında yapılan hava harekâtlarında 25 terörist öldürüldü. Açıklamada şu bilgilere yer verildi: “Irak’ın kuzeyinde belirlenen 14 bölücü terör örgütü hedefine hava harekâtı icra edilmiş ve 32 barınma alanı, 3 depo, 1 Doçka uçaksavar yüklü araç imha edilmiş, ilk bilgilere göre 25 terörist etkisiz hale getirilmiştir.”

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı