Gündem Haberleri

  7 askeri şehit eden PKK'lıya müebbet

  Özgür CEBE/DİYARBAKIR, (DHA)
  09.02.2006 - 14:06 | Son Güncelleme:

  Güneydoğu'da 7 askerin şehit edilmesi, yol kesme sonucu 1 kişinin öldürülmesi başta olmak üzere çok sayıda silahlı eyleme katılan ve terör örgütü PKK'nın yöneticilerinden Murat Karayılan’ın Kandil Dağı'nda oluşturduğu silahlı birimde görev alan ‘Civan‘ kod adlı Mehmet Berk'e ömür boyu hapis cezası verildi.

  İstanbul’da bombalı eylem hazırlığı içindeyken 2 yıl önce yakalanıp Diyarbakır’a getirilen Karayılan’ın özel kuryesi Mehmet Berk’in yargılanmasına 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Berk’in de getirildiği duruşmada savcı Muammer Özcan, esas hakkındaki görüşünü açıkladı. Savcı Özcan, Mehmet Berk’in Ankara'daki Gazi Üniversitesi'nde okurken kapatılan HADEP’in gençlik kollarında çalışmalar yürüttüğünü, 1997 yılında terör örgütüne katılarak Mardin’in Nusaybin İlçesi'ndeki Bagok, Şırnak’taki Gabar ve Batman’ın Raman dağlarında güvenlik güçleriyle çatışmalara girdiğini söyledi.

  Savcı Mehmet Berk'in, Fırat Aslan, Gürol Madan, Serkan Özaydın, Serhat Kurt, İbrahim Solak, Kadir Eraslan ve Mehmet Celal Pülhan adlı askerlerin şehit edilerek silah ve mermilerinin gasp edilmesi, Mehmet Saraç, Ömer Papir ve Ümit Cengiz adlı askerlerin yaralanması eylemlerinde bizzat katıldığını belirtti. PKK'lı Berk’in Midyat karayolunun kesilerek Musa Ertuğrul’un öldürülmesi, Nabil ve Ahmet Gülüşken adlı yolcuların eşyalarının gasp edilmesinin yanı sıra, çatışma, taciz ateşi, yola mayın döşeme, karakol ve panzerlere roketli saldırı, yol kesme gibi çok sayıda eyleme katıldığını kaydetti.

  Savcı Muammer Özcan, Mehmet Berk’in Kuzey Irak'taki Kandil dağındaki kamplarında silahlı eğitim aldığını, PKK’nın silahlı kanadının kongresine delege olarak katıldığını, sabotaj, suikast, intihar saldırıları yapmak için Murat Karayılan tarafından kurulan sözde ‘Özel Kuvvetler Taburu’nda yer alıp ‘Özel Kuvvetler Temel Yoğunlaşma Eğitimi’ alıp Türkiye’ye gönderilen 25 kişilik grup içinde yer aldığını savundu. Savcı Muammer Özcan, “Devletin hakimiyeti altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet iradesinden ayırmaya yönelik vehamet arz eden eylemlerde bulunmak” suçunu işlediği sabit görüldüğünden TCK’nın 125'inci maddesi uyarınca ömür boyu hapis cezası ile cezalandırılması gerektiğini bildirdi.

  Mahkeme heyeti PKK’lı olduğunu kabul ederek mütalaaya itirazı olmadığını söyleyen Mehmet Berk’e ömür boyu hapis cezası verdi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı