Gündem Haberleri

  7 + 35 bin yıl ceza

  Nerdun HACIOĞLU/MOSKOVA
  12.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Ukrayna eski Başbakanı Timoşenko, 2009 yılında Rusya ile yapılan doğalgaz anlaşmasıyla görevini suiistimal ettiği gerekçesiyle 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Timoşenko ayrıca 188 milyon dolarlık kamu zararını karşılayacak.

  Ukrayna’da parası olmayan kişiler, hapiste çalışarak cezayı karşılıyor. Timoşenko’nun para cezasını ancak 35 bin yılda ödeyebileceği hesabı yapılıyor. Yanukoviç iktidarını “siyasi” karar almakla suçlayan siyasetçi, temyize gidecek.

  UKRAYNA’nın başkenti Kiev’de mahkeme, dün açıkladığı kararla, eski başbakan Yuliya Timoşenko’nun Rusya ile 2009’da yaptığı doğalgaz anlaşmasında görevini suistimal ettiğine, devleti 188 milyon dolar zarara uğrattığına hükmetti. Tutuklu yargılanan Timoşenko, gençliğinde de bir süre hapis yattığı Lukyanovski Cezaevi’nin 242 numaralı hücresine gönderildi. Temyiz Mahkemesi kararı bozmazsa, adına kayıtlı malvarlığı bulunmayan Timoşenko’nun, para cezasını ödemek için yaklaşık 35 bin yıl kamu hizmeti yapması da gerekecek.

  TARİHİ DURUŞMADAN KARELER

  Beni Yanukoviç mahkum etti

  Mahkeme girşinde taraftarlarına “Yaşasın Ukrayna” diye haykıran, içeride eşi Aleksandr ile kızı Yevhenya tarafından karşılanan Timoşenko, karar okunurken de soğukkanlıydı. Demir Leydi, “Beni Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç mahkum ediyor. Adaleti Ukrayna dışında arayacağım” dedi.

  AB açık açık tehdit etti

  Uluslararası toplumun “siyasi” diye yorumladığı mahkeme kararı, Yanukoviç yandaşları hariç herkesi kızdırdı. Kiev’in en büyük ticaret ortağı Avrupa Birliği’nin dış politika şefi Catherine Ashton, Birlik adına yaptığı açıklada, “İkili ilişkilerde ciddi sonuçlar doğabilir. Ortaklık anlaşmamız da etkilenebilir” dedi. Avrupa Komisyonu’ndan “Politikalarımız etkilenecek” tepkisi geldi. Kararda Rusya’nın dolaylı olarak suçlanması Moskova’yı da kızdırdı. Rus Dışişleri açıklamasında, “Söz konusu anlaşması uluslararası hukuk temelinde hazırlanmıştır. Kararda bariz bir Rus karşıtı altmetin görüyoruz” dendi. Artan tepkilerin ardından Yanukoviç, “AB’nin neden kızdığını anlıyoruz. Fakat bu nihai bir karar değildir, mevcut yasalar çerçevesinde alınmıştır” dedi.

  KIEV'DE TİMOŞENKO DESTEKÇİKLERİ POLİSLE ÇATIŞTI / FOTO GALERİ

  Kim bu Yuliya, nedir bu dava

  - Kasım 1960 doğumlu Yuliya Timoşenko, 2004 sonunda başlayıp 2005 başında zaferle sonuçlanan halk hareketinin liderlerindendi. Rusya yanlısı Devlet Başkanı Yanukoviç’in iktidarı devretmek zorunda kaldığı 2005’teki Turuncu devrimin ardından başbakanlık yapan Timoşenko, geçen yıl Şubat ayında yapılan Devlet Başkanlığı seçimini ezeli rakibine karşı kaybetmişti.
  - Köylü tarzı saç örgüsüyle 1996’da ilk kez meclise giren Timoşenko, enerji sektörüyle bağlantıları nedeniyle “gaz prensesi” diye tanınıyordu. 2000 yılında dönemin Devlet Başkanı Leonid Kuçma, başbakan yardımcısı olan Timoşenko’yu gaz anlaşmalarında görevini kötüye kullanmakla suçladı.
  - Lukyanovski Cezaevi’nde bir ay tutuklu kaldıktan sonra beraat eden Timoşenko, bu kez geçen yıl, 2009’da Rus devletine ait enerji devi Neftogaz’a doğalgaz enerji ithalatı ihalesini vererek görevi suistimal etmekle suçlandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı