Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 12:13
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

Hepsi kandırılmış çocuklar

9 Haziran 2007
A.A.
Hepsi kandırılmış çocuklar Terör örgütlerine katılım nedenlerini tespit etmek için yapılan bilimsel çalışmadan çarpıcı sonuçlar çıktı. Cezaevindeki terör örgütü PKK üyelerinin eğitim düzeyi de, ailelerinin aylık geliri de çok düşük. Ankete katılanların “Örgütteyken en çok ne hoşunuza gitti?” sorusuna verdikleri yanıt ise manidar: Hiçbir şey.

Terör örgütlerine katılım  nedenlerini tespit etmek ve örgüte katılıma iten sosyal ve ekonomik  koşulları belirlemek için yapılan bilimsel çalışmada ilginç bulgular elde edildi. Ankara Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Uğur Esentur'un  “Devlet Aleyhine Suç İşleyen Teröristlerin Sosyo-Ekonomik Özellikleri”  başlıklı yüksek lisans tezinde, Adalet Bakanlığından alınan izinle  Ankara Yenikent F Tipi Cezaevinde bulunan terör örgütü PKK üyesi 57, sol  terör örgütü üyesi 37 ve sağ terör örgütü üyesi 16 tutuklu ve hükümlünün  katıldığı anket çalışmasının verileri yer aldı.

Ankette yer alan “Ailenizle geçim sıkıntısı çektiniz mi?” sorusuna, 45 terör örgütü PKK üyesi ile 30 sol ve 1 sağ terör örgüt üyesi “evet”  yanıtını verdi. Aynı soruyu terör örgütü PKK üyesi 10 kişi ile sol ve  sağ terör örgüt üyesi birer kişi de “kısmen” şeklinde cevapladı.

Terör örgütü PKK üyelerinden 49'u ile sol terör örgütü üyelerinden 16'sı, sağ terör örgüt üyelerinden 7'sinin  ailesinin aylık gelirinin 500 YTL'nin altında olduğu araştırmada ortaya çıktı.
        
BİR İŞLERİ VARDI
        
Terör örgütü PKK üyelerinden 38, sol terör örgütü üyesi 27, sağ terör  örgüt üyesi 16 tutuklu ve hükümlünün cezaevine girmeden önce bir iş  yerinde çalıştıkları, 46 terör örgütü üyesinin de bugünkü değerle 500  YTL üzerinde aylık gelir elde ettikleri belirlendi. Terör örgütü  üyelerinden 1000 YTL üzeri aylık geliri bulunanların sayısının ise  sadece 5 olduğu tespit edildi.
        
CEZAEVİNE GİRİNCE VAADLERİN BOŞ OLDUĞUNU ANLADILAR

        
Çalışmada terör örgütü PKK üyelerinden 56'sının ailesinin anne-baba ve kardeş desteğiyle yaşamını sürdürdüğünü, 1'inin ailesinin  ise akraba ve çevre desteği ile yaşamını devam ettirdiği ortaya çıktı.Sol terör örgüt üyesi tutuklu ve hükümlü 34 kişinin ailesini anne-baba  ve kardeş desteği, 3'ünün ailesinin de akraba ve çevre desteği, sağ  terör örgüt üyesi 16 kişinin ailesinin ise anne-baba ve kardeş desteği  ile yaşamlarını sürdükleri ortaya çıktı.  Terör örgütü üyeleri, “örgüte katılın ailenize biz bakacağız”  vaatlerinin boş olduğunu ise cezaevinde öğrendiler.
        
EĞİTİMSİZ ÇOCUKLAR
        
Cezaevindeki terör örgütü PKK üyesi 12'sinin cahil, 22'sinin ilkokul ve  ortaokul, 23'ünün lise ve üniversite, sol terör örgütü üyelerinden  1'inin cahil, 14'ünün ilkokul ve ortaokul, 22'sinin lise ve üniversite,  sağ terör örgüt üyesi 1 kişinin cahil, 4'ünün ilkokul ve ortaokul,  11'inin de lise ve üniversite mezunu olduğu belirlendi.
        
ÖRGÜTE KATILIM NEDENLERİ
        
Terör örgütü PKK üyesi 10, sol terör örgüt üyesi 8, sağ terör örgüt  üyesi 15 kişi de rejim değiştirmek için örgütlere katıldıklarını ifade  ederken, 39 terör örgütü PKK üyesi ile 28 sol terör örgüt üyesi  sosyo-ekonomik eşitlik, 8 terör örgütü PKK üyesi ile 1 sol ve 1 sağ  terör örgütü üyesi de daha iyi şartlar elde etmek için örgütlere  girdiklerini ifade ettiler.   Çalışmada, 3 terör örgütü PKK, 3 sol terör örgüt üyesi ile 1 sağ terör  örgüt üyesinin kardeşlerinin de terör örgütleri içinde yer aldığı ortaya  çıktı.
        
ÖRGÜT YOZLAŞTI
        
Terör örgütü üyelerinin en çok örgütlerindeki yozlaşmadan dolayı  pişmanlık yaşadıklarını kaydettiler.       Ankete katılan terör örgütü üyelerine hangi olaylardan pişmanlık  duydukları yönünde yöneltilen soruya terör örgütü PKK üyelerinden 23'ü  “örgütten kaçanların ve ailelerinin cezalandırılması”, 15'i “amaca  ulaşamamak”, 19'u da “örgütteki yozlaşma” olarak yanıt verdi.

Sol terör örgüt üyelerinden 6'sı “örgütten kaçanların ve ailelerin  cezalandırılması”, 31'i de “örgütteki yozlaşmadan” pişmanlık  duyduklarını, sağ terör örgüt üyelerinden 1'i “örgütten kaçanların ve  ailelerin cezalandırılması”, 12'si “amaca ulaşamamak”, 3'ü ise  “örgütteki yozlaşmadan” pişmanlık duyduklarını ifade etti.
        
HİÇBİR ŞEY HOŞLARINA GİTMEDİ
        
“Örgütteyken en çok ne hoşunuza gitti?” sorusuna ise terör örgütü PKK  üyesi 32, sol terör örgüt üyesi 31 kişinin “hiçbir şey” cevabı  verirken, “Örgütte eşitlikçi bir ilişki mevcut mu?” sorusuna terör  örgütü PKK üyesi 50 kişinin “zorlayıcı” değerlendirmesi yaptı.
        
ÖRGÜT ÜYELERİ NEDEN TESLİM OLMUYOR?
        
“Örgüt üyeleri neden teslim olmuyor?” sorusuna terör örgütü PKK  üyelerinden 38'i “örgütten çekindikleri için” cevabını verirken, 8'i  “örgüte inandıkları için”, 11'i de “devletten çekindikleri için”  yönünde görüş belirttiler. Aynı soruya sol terör örgüt üyelerinden 29 kişi “örgüte inandıkları”,  2'si “devletten çekindikleri”, 6'sı da “örgütten çekindikleri için”  cevabına karşın, sağ terör örgüt üyesi 16 kişi ise “örgüte inandıkları  için” cevabını verdiler.
        
KARDEŞLERİ ÖRGÜTE GİRMEYİ İSTEMEDİLER

        
Terör örgütü PKK üyesi 47 kişi ile 26 sol ve 12 sağ terör örgüt üyesinin  kardeşlerinin terör örgütlerine girmek istemediklerini ifade ettikleri belirtildi.   Terör örgütü PKK üyesi 3 kişi ile 3 sol ve 4 sağ terör örgüt üyesinin  ise “Kardeşimin terör örgütüne girmesine ben engel oldum” ifadesini  kullanmaları dikkat çekti.


  Yorum Sayısı 3 / 11     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
Tarık TÜRKOĞLU ('serbey58' tüm yorumları) 09/06/2007 - 12:46
KANDIRILMIŞ OLMALARI SUÇLARINI FAFİFLETMEZ KİMSE BU HAİNLERİ MASUM GÖSTERMEYE ÇABA HARCAMASIN
KEMAL OLGUN ('KEMALOLGUN' tüm yorumları) 09/06/2007 - 12:42
Bu insanları kandıran ve kullanan yerli işbirlikçi hain odakları finanse eden güçler le mücadele etmeli.
abyss abyss ('benimsayfam1973' tüm yorumları) 09/06/2007 - 12:34
dünyanın her yerinde böyledir..
sonuçta elinize ne geçti...hiçbirşey..
sadece harcanan bir hayat...
kullanılıyorlar farkında değiller...
bir milleti, memleketi geri bırakıyorlar...
yazık...
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 11     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH