Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
13 Ekim 2015 Salı 14:58
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
 
Önceki Haber     Sonraki Haber

'Seçimleri kilitleyebiliriz'

13 Mayıs 2007
'Seçimleri kilitleyebiliriz' Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, isterlerse “seçimi yapılamaz hale getirme imkanları bulunduğunu” savunarak, “5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde oy pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyacaksınız?

İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz” dedi.

Türk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, “bağımsız adaylarla seçime girme kararı almalarından bir gün sonra, TBMM'de bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına yönelik bir düzenleme yapıldığını” söyledi. Bu düzenlemenin kendilerinin önünü kesmeye yönelik olduğunu savunan Türk, yıllardır birbiriyle kavga edenlerin, Meclis'te bir ittifak oluşturarak söz konusu Anayasa değişikliğine destek verdiklerini kaydetti.

“Adaletsiz ve dışlayıcı bir yaklaşımın ülkeye bir yarar getirmeyeceğini” anlatan Türk, “Biz parlamentoya girmek istiyoruz. Başta Kürt sorunu olmak üzere Türkiye'nin tüm sorunlarına demokratik zeminde parlamenter sistem içinde tartışarak çözüm bulma arayışı içindeyiz” diye konuştu.

Türk, “Ötekileştirerek, dışlayarak, demokratik siyasetin önünü kapatarak ülkede kaosun sürmesini adeta isteyen bir tutum ve davranış sergilendiğini” öne sürerek, şunları söyledi:
“Biz istersek bu seçim iptal olabilir. Yarın Diyarbakır'dan, Mardin'den, Batman'dan, Siirt'ten binlerce adayla müracaat ettiğimiz zaman o birleşik oy pusulasını hangi zarfa, sandığa koyacaklar? Bunu nasıl becerecekler? İnanıyorum ki bu adil olmayan yaklaşımı Sayın Cumhurbaşkanı veto eder. Ancak böyle bir şey gerçekleştiği takdirde YSK da bunu görerek, ona göre değerlendirme yapmalıdır. Biz bir kaos, istikrarsızlık yaratmak, seçimi yapılamaz hale getirmek istemiyoruz. Ama bu imkanımız var. Bunu yapabiliriz.”

Türk, “istersek seçimi yapılamaz hale getirebiliriz” şeklindeki sözünün hatırlatılması üzerine, “Diyarbakır'da 5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde, o seçim pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyarsınız? Vatandaş nasıl oy kullanacak? İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz” yanıtını verdi.

Bir başka soru üzerine de, Türk, parlamentoda güçlü bir grup oluşturacaklarını savunarak, “Sayımızı düşürmeye yönelik bazı oyunlar tezgahlanıyor ama biz bunun önlemini alacağız” dedi.


  Yorum Sayısı 3 / 62     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
gorkem gorkemli ('masaldiyari' tüm yorumları) 13/05/2007 - 2:25
Ahmet Efendi`den nagmeler.... ,Kurt halkini siz temsil etmiyorsunuz Ahmet Efendi, secimlerde baraja gomuldugunuz zaman gorecegiz kim kimi kilitliyormus....
mine Atafirat ('kurnaztilki2006' tüm yorumları) 13/05/2007 - 2:24
Haydaaa! Bu kilitleme modası da Sn Deniz Baykal'dan çıktı.
Ali Cengiz Topcuoğlu ('lada' tüm yorumları) 12/05/2007 - 23:13
Ne demek istiyorsun? Cesaretin varsa bir dene de ,anyayı Konyayı gör. Millletin sabrını yanlış değerlendirip de ortalığı karıştırmaya kalkışma, bu dostça bir uyarıdır, bunu da unutma.
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 62     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH