Gündem Haberleri

  63 yazar açlık grevinde

  Hürriyet Haber
  08.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye Yazarlar Sendikası (TYS) ile Pen Yazarlar, Türkiye Oyun Yazarları ve Edebiyatçılar derneklerinin yönetici ve üyeleri, ''F'' tipi cezaevi uygulamasını protesto gerekçesiyle 2 günlük açlık grevine başladılar. Eyleme, 63 yazar iki gün boyunca dönüşümlü olarak katılacak.

  Yıldız'daki TYS binasında açlık grevine başlayan yazarlar ortak bir açıklama yaptı. ''Cezaevlerindeki açlık grevlerinin ölüm sınırına yaklaştığı'' vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

  ''İlgili ve yetkililer, ne yazık ki bu büyük insani dramı anlamazdan gelmekte, ısrar etmektedirler. Adalet Bakanı, uygulamanın 1yıl ertelenmesi, bu süre içerisinde konunun tartışmaya açılması yolundaki istemlere bile kulak asmamaktadır. Yarın, çok geç olacaktır.Herkes anlayışlı olmak, soruna çözüm bulmak zorundadır. İnsanları göz göre göre ölüme götürmek, devlet anlayışıyla bağdaşmaz.''

  Açıklamada, uzmanların ''F'' tipi cezaevi uygulamasının 1850'li yıllarda batılı ülkelerde denendiğini ve bundan vazgeçildiğini belirttiklerine yer verilerek, şu görüşler savunuldu:

  ''Bu sistemin, mahkum ve tutuklulara, ceza içinde ceza yaşatma amacı güttüğü öne sürülmektedir. Kısacası önerilen sistemin en az 1 yıl tartışılması gerektiği yolundaki görüşler, ağırlık kazanmıştır. Budüşüncelerle ve insani amaçlarla insanların toplu ölüme gönderilmesiniprotesto etmenin, demokratik haklarımız arasında bulunduğu inancıyla, 4 yazar kuruluşunun yönetici ve üyeleri olarak bugün açlık grevine başlamaktayız.''

  Bu arada, Adalet Bakanı'na gönderilmek üzere, ''F'' tipi cezaevi uygulamasının durdurulmasının talep edildiği bir metin de imzaya açıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı