Gündem Haberleri

  62. Hükümet Meclis'ten güven oyu aldı

  Zeynep GÜRCANLI - Aysel ALP / ANKARA - Fotoğraflar: FAHİR ARIKAN / ANKARA
  06.09.2014 - 11:58 | Son Güncelleme:

  Meclis 62. Hükümet için toplandı. TBMM Genel Kurulu'nda güven oylaması yapıldı. 306 kabul, 133 ret oyuyla Hükümet güven oyu aldı. AK Parti'den mazeret bildiren 3 vekilin oylamaya katılmadığı öğrenildi.

  AK PARTİLİ VEKİLLERDEN TEBRİK SIRASI

  TBMM Genel Kurulu, saat 12:00'de Başkanvekili Sadık Yakut başkanlığında toplandı.

  Muhalefet liderlerinden Meclis'e tek gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu.

  CHP'nin devam eden kurultayı nedeniyle PM'ye aday olmayan vekiller Meclis'teydi...

  Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlar da yerini aldı.

  DAVUTOĞLU ELEKTRONİK OYLAMA SİSTEMİNE GİREMEDİ

  Oylamanın açık oylama ile yapılması oylandı. Bakanlar Kurulu sırasında oturan Başbakan Ahmet Davutoğlu parmak iziyle elektronik oylama sistemine giremedi. Bunun üzerine Başbakan yardımcısı Bülent Arınç'tan yardım istedi. Yine girilemeyince kavaslardan pusula istendi. Aynı şekilde açık oylama oyu ile güven oylaması oyunu Davutoğlu ile bir çok milletvekili sisteme giremeyince pusula ile oy kullanarak başkanlık divanına oylarını yolladı.

  62. Hükümet Meclisten güven oyu aldı Başbakan Davutoğlu'ndan AK Partili vekillere yemek

  306 KABUL OYUYLA GÜVEN OYU

  Oy sayımının ardından TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, oy oranlarını açıkladı. Yakut, 439 oy kullanıldığını, bunun 306'sının kabul, 133'ünün ret olduğunu belirterek, hükümetin güven oyu aldığını duyurdu.

  AK Parti'den 3 isim oy kullanmadı. 3 ismin de mazeretli olduğu öğrenildi.

  62. Hükümet Meclisten güven oyu aldı

  DAVUTOĞLU'NDAN KISA TEŞEKKÜR KONUŞMASI

  Oylamanın sonucunun açıklanmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, teşekkür konuşması yapmak için kürsüye çıktı. Davutoğlu, “62'nci Türkiye Cumhuriyeti hükümetine göstermiş olduğunuz teveccüh ve vermiş olduğunuz güven oyu için şahsım ve bakan arkadaşlarım adına minnetlerimi, teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

  Başbakan Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
  "Tarih olağan üstü bir hızla akıyor. Büyük ülkeler, büyük düşünen ülkeler bu hızın dinamiğini anlamak o dinamiğe göre ulusal politikalar geliştirmekle hükümlüdürler. Temelde 62'nci hükümetimizin felsefesi ve yaklaşımı bu tarihi akışı doğru okumak, kendi tarihimizden aldığımız dinamikleri bir gelecek vizyonu ile birleştirerek önümüzdeki dönemde özellikle cumhuriyetimizin 100'nci yılında ülkemizi küresel bir güç haline getirmektir. Burada temel dayanağımız siyasal anlamda demokratikleşmeyi daha da derinleştirerek millet devlet birlikteliğini sağlamak. Ekonomik alanda sürdürülebilir insani kalkınmayı tahkim ederek ülkemizin ekonomik kapasitesini yükseltmek, stratejik alanda milli kapasitemize dayalı savunma sanayi politikalarıyla da bütünleşmiş yeni bir güvenlik anlayışıyla aktif ve etkin dış politikayı ülkemizin uluslararası itibarının temeli kılmaktır. Sizlerden aldığımız destekle gece gündüz çalışmaya aziz meclisimiz ve milletimiz önünde söz veriyoruz. Büyük bir azimle çalışmaya devam edeceğiz. Bu çerçevede önümüzdeki dönemde yüce meclisimizin bünyesinde bütün partiler, hem iktidar olarak bizler, muhalefet partilerimizin aktif olarak bu sürece katılmalarını, muhalefet partilerimizden gelecek her türlü olumlu katkıyı, eleştiriyi göz önüne alarak onlarla birlikte hep beraber Türkiye'nin geleceğini inşa etme yönündeki kararlılığımızı bu vesileyle ifade etmek istiyorum. Ülkemizin geleceği hepimizin ortak geleceğidir, ortak kaderidir. Bu kader konusunda hangi vatandaşımız olursa olsun, siyasal kimliği, etnik veya mezhebini göz önüne almaksızın katkılarını değerlendirmeyi bir borç olarak telaki ederiz. Önümüzdeki dönem inşallah bu yüce meclis çatısı altında, ortak iradenin, ortak vicdanın, ortak aklın teşekkül ettiği bir döneme birlikte imza atarız."

  MUHALEFETLE TOKALAŞTI

  Teşekkür konuşmasının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, parti gruplarının yanına gitti. Davutoğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile AK Parti, CHP ve HDP grup başkanvekilleri ile stenograflar, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, katip üyeleri ile de tokalaştı.

  62. Hükümet Meclisten güven oyu aldı

  AK PARTİLİ VEKİLLERDEN TEBRİK SIRASI

  Davutoğlu, daha sonra kendisini tebrik eden AK Parti milletvekilleri ile tokalaştı. Bu sırada uzun kuyruklar oluştu.

  62. Hükümet Meclisten güven oyu aldı

  TBMM Genel Kurulu, kanun tasarı görüşmeleri için 8 Eylül saat 14.00'da toplanmak üzere kapandı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı