GeriGündem 61 PKK'lı öldürüldü
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

61 PKK'lı öldürüldü

Kato Dağı'nda pusuya düşürülerek şehit edilen 13 askerin intikamı dün alındı. Dünkü operasyonlarda 61 PKK'lı öldürüldü. Bu arada, güvenlik güçlerince Şırnak, Hakkâri ve Van'da 31 Temmuz'dan bu yana düzenlenen operasyonlarda 165'i ölü olmak üzere toplam 172 terörist ele geçirildi.

Şırnak yakınlarında 13 askerin şehit edildiği Kato Dağı'nda başlatılan operasyonlarda 61 terörist öldürüldü. Şırnak, Beytüşşebap, Pervari üçgeninde yer alan ve PKK'nın üslenmeye çalıştığı Kato Dağı'nda 2 Ağustos günü bir seyyar tabura düzenlenen ve 1 asteğmen, 1 astsubay ve 11 erin şehit edildiği saldırıdan sonra başlatılan operasyonlar bütün hızıyla sürüyor. İlk saldırı sırasında güvenlik güçlerinin karşı ateşiyle 16 PKK'lı öldürüldü. Bölgede, yüzlerce korucunun da katıldığı takip operasyonunda ise 45 terörist daha öldürüldü. Olağanüstü Hal Bölge Valisi Aydın Arslan, bir süre önce herkesin yüreğini sızlatan, bir pusuda 13 askerimizin şehit olduğunu belirterek şunları söyledi:

‘‘Ama kahraman güvenlik güçlerimiz, bunun cevabını verdiler. Pusuda şehit edilen askerlerimizin intikamı bugün (dün) alındı. Sadece bugün ölü olarak ele geçirelen terörürist sayısı 61'dir.’’

Bu arada, güvenlik güçlerince Şırnak, Hakkâri ve Van'da 31 Temmuz'dan bu yana düzenlenen operasyonlarda 165'i ölü olmak üzere toplam 172 terörist ele geçirildi. Olağanüstü Hal Bölge Valiliği'nden yapılan açıklamada, 4 Ağustos tarihinde Hakkâri'nin Şemdinli İlçesi'nin Tekeli Köyü yakınlarında çıkan çatışmada toplam 63 terörist öldürüldü. Yurda sızan teröristlere karşı Mezargediği Bölgesi'nde başlatılan operasyona savaş uçakları da havadan destek verdi. Daha önce 37 PKK'lının öldürüldüğü Hakkâri'nin Yüksekova İlçesi'nin Yediveren bölgesinde yapılan arazi aramasında 36 teröristin daha cesetleri bulundu. Van kent merkezinde 5 terörist sağ olarak yakalanırken, örgütten kaçan 2 PKK'lı Siirt'in Eruh ile Şırnak'ın Beytüşşebap ilçelerinde güvenlik kuvvetlerine teslim oldu. Bu arada Elazığ-Bingöl karayolunu önceki gün saat 21.30'da kesen bir grup terörist, Bingöl Belediyesi’ne ait Malatya'dan kente parke taşı getiren 3 kamyonu ateşe vererek kaçtılar.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle