Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 09:33
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
   Gündem
Önceki Haber     Sonraki Haber

Sülükle göz tedavisi yapan merkeze durdurma

1 Mart 2007
A.A
Manisa'da sülük tedavisi yöntemiyle göz hastalarına yönelik hizmet verdiği bildirilen özel bir sağlık merkezinin faaliyetleri, Sağlık Bakanlığı'nca durduruldu.

Bir süredir kentte sülük tedavisi yöntemiyle göz hastalarına yönelik faaliyet gösteren merkeze, yurt dışından da hastalar gelmeye başladı.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğünün 14 Şubat 2007 günü gerçekleşen bilimsel kurul toplantısında, merkezle ilgili bu kapsamda basında yer alan haberler görüşüldü.

Tedavisi mümkün olmayan birçok hastalığın sülük sayesinde şifa bulduğuna yönelik haberlerin yanlış ve yönlendirici olduğunu dikkate alan kuruldan, Manisa İl Sağlık Müdürlüğüne gönderilen yazıda, şöyle denildi:

“Bu haberlerin insanları yanıltıcı ve yanlış yönlendirici, kamu sağlığını tehdit eder nitelikte olması, konunun genel kapsamda bilimsel ve etik yönde değerlendirilmesi amacıyla bilimsel kurulumuz bir toplantı yapmıştır. Hidroterapi (sülük tedavisi) uygulamalarının hangi hastalıklarda, hangi koşullarda yapılabileceği ile ilgili mevzuat oluşturuluncaya kadar adı geçen sağlık kuruluşunda sülük tedavisi uygulamasında kullanılan araç, gereç ve tüm materyaller ile tedavi yapılan odanın mühürlenerek, bu yönde faaliyet göstermelerinin engellenmesi, devam etmesi halinde Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.”

Manisa İl Sağlık Müdürlüğünce, bakanlıktan gelen yazı doğrultusunda yapılan açıklamada ise “Söz konusu yazı gereği 28 Şubat 2007 tarih ve 698 sayılı il makam onayı doğrultusunda, İl Sağlık Müdürlüğü ekipleri tarafından ilimizde faaliyet gösteren polikliniğinde bulunan sülük tedavisinin yapıldığı iki oda, usulüne uygun olarak kapatılarak, sülük tedavisi faaliyetinden men edilmiştir” denildi.

MERKEZE SUÇ DUYURUSU

Bu arada merkezle ilgili bir vatandaş tarafından yapılan suç duyurusu nedeniyle soruşturma açıldığı öğrenildi. F.Z.K'nın, 12 seanslık küre rağmen iyileşme belirtisi göremediği ve dolandırıldığı iddiasıyla 21 Şubat 2007 günü Cumhuriyet Başsavcılığına yaptığı başvuru üzerine başlatılan soruşturma kapsamında, polikliniği sahibi Dr. Suat Arusan hakkında “görevini kötüye kullanmak, dolandırıcılık, hasta zafiyetinden yararlanmak, yanlış tedavi uygulamak” suçlarından takibat başlatıldığı öğrenildi.

Dr. Suat Arusan da Sağlık Bakanlığının faaliyet durdurma kararıyla ilgili yaptığı açıklamada, bakanlığın yaklaşımının doğru olduğunu bildirdi. Dr. Arusan, şunları kaydetti:

“Hekim haricindeki kişiler de sülük tedavisine başladılar. Biz bakanlık ile yazıştık ve bire bir görüşmeler yaptık. Dünyanın birçok yerinde sülük tedavisi yasal. Bakanlık da yakın zamanda bununla ilgili mevzuat çıkaracak. Bu süreye kadar sülük tedavisi yapmıyoruz. Polikliniğimizde diğer doğal bitkilerle tedaviler sürüyor.”


  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
Kenan ÇELİK ('cansizbedenlergibiler' tüm yorumları) 01/03/2007 - 21:49
Koskoca bir yerel tv de aylarca önce reklamı yapılmış.aylardır insanlar akın akın gelip gidiyor,hatta yıllardırda diyebiliriz.pekala sormazlarmı bugüne kadar neredeydiniz.bu ilin valiliği nerede?bu ilin sağlık müd lüğü nerede?.
Ali Cengiz Topcuoğlu ('lada' tüm yorumları) 01/03/2007 - 20:53
Yine "mevzuat hazretleri" başrollerde. Sağlık merkezi de, sülükler de masum yani!!!!
birol ragip ('biroler' tüm yorumları) 01/03/2007 - 19:42
Merak ettim de; cinci de varmıymış bu sağlık merkezinde?
Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Hürriyet veya hurriyet.com.tr sorumlu tutulamaz.
  Yorum Sayısı 3 / 5     Yorumlarınızı yazmak için tıklayın >>
Diğer Yorumlar
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
Emlak
Satılık Müstakil Ev
Muğla / Bodrum
230.000 TL
bodrumda merkezde avlu içerisindetaş ev
  Fırsat Ürünleri
MEBEL STIL 303 HAMAK
Cardfinans ile peşin fiyatına 12 taksit
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH