Gündem Haberleri

  60 kişiye bakıyor

  A.A
  12.08.2009 - 10:44 | Son Güncelleme:

  Çetin doğa koşullarıyla bilinen ve ağustos aylarında dahi kar bulunan Van'ın Bahçesaray ilçesinde bir kişi, “60 kişilik ailesini” karpuz ve fasulye yetiştirerek geçindiriyor.

  Van'ın yılın 8 ayında yolu kar nedeniyle trafiğe kapalı bulunan Bahçesaray ilçesine bağlı Mengel mezrasında yaşayan Yusuf Menekşe, bir arkadaşının önerisiyle kiraladığı 32 dönümlük araziye karpuz ve fasulye ekti. İlçe halkının bu ürünlerin yetişmeyeceği şeklinde görüş belirtmesine rağmen tarlaya bakmaktan vazgeçmeyen Menekşe, sonunda karpuz ve fasulyeden ilk ürününü aldı. Menekşe topladığı 1.5 ton fasulyeyi bu ay başında Van'daki sebze halinde sattı.

  AA muhabirine açıklamada bulunan Yusuf Menekşe, ürünü almanın çok zevkli bir durum olduğunu belirterek şunları söyledi:
  “Artık ailemin geçimini daha rahat sağlayabiliyorum. Babam 3 kadınla evlendiği için 60 nüfusumuz var. Onların bakımını bu yolla sağlıyoruz. Daha önce yaz aylarında yaylaya çıkardık. Şimdi karpuz yetiştirmeye karar verdik. Burada bu çayın yanında bu mezrada tarlamıza karpuz ektik. Karpuzlar yetişti. Bunun yanında fasulye de ektik. İlk ürünü aldık yaklaşık 1.5 ton fasulye sattık. Yaklaşık 32 dünüm yerde şuan karpuz fasulye ve kavun ektik. Bahçesaray'da yetişmeyecek, olmayacak hiç bir şey yok. Burada her şey yetişir. Şuan bu tarlada görülen karpuz tarlasını biz kendi imkanlarımızla yol açıp ektik. Buraya ulaşımın olmaması, bizi ürün aldığımızda düşündürüyor. Yol çayın karşı tarafında ondan dolayı ürünümüzü katır, at sırtında yola ulaştıracağız.”

  Menekşe, hayvancılıktan geçimini sağlamakta zorlanan diğer çiftçilere de sebze ve meyve ekmelerini önererek, toprakla ilgilendikten sonra toprağın insanı aç bırakmadığını ifade etti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı