GeriGündem 60 kişilik liseye 180 kişi yerleştirildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

60 kişilik liseye 180 kişi yerleştirildi

Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü(EĞİTEK), Denizli'nin Çivril ilçesindeki Şevkiye özel Anadolu Öğretmen Lisesi'ne 60 kişilik kontenjanı olmasına karşın 180 kişi yerleştirerek yeni bir skandala imza attı.

Milli Eğitim Bakanlığı'nın, son iki yıldır yaptığı hatalara bir yenisi daha eklendi. EĞİTEK, son olarak Denizli'nin Çivril ilçesindeki Şevkiye Özel Anadolu Öğretmen Lisesi'ne var olan kontenjanın 3 katı öğrenci yerleştirdi. 60 kişilik okula, 180 öğrencinin yerleştirildiğinin farkedilmesine karşın "hata" düzeltilmedi.

TERCİH ETMEDİĞİ OKULA YERLEŞTİRİLDİ

Genel Müdürlük, OKS'de geçen yıl yaşanan sorunların aynısına bu yıl da imza attı. Geçen yılki OKS'de tercih kılavuzları, puan dönüştürmeleri, kontenjanların yanlış bildirilmesi üzerine yapılan hatalı yerleştirmelere karşın, bu yıl da yüzdelik dilimlerde hatalar yaptı. Bakanlık'tan alınan yüzdelik dilimlerle, öğrencilerin okullardan edindiği sınav sonuç belgelerindeki yüzdelik dilimlerin birbirini tutmadığı ortaya çıkarken, hatalar zincirinin puan hesaplamalarında da olabileceği kuşkuları oluştu.

OKS’de son olarak yanlış yerleştirmenin de yaşandığı ortaya çıktı. OKS’den 456 puan alarak başarılı olan ve 5’i fen, 1’ Anadolu lisesi olmak üzere 6 tercihte bulunan Alp Hekimoğlu’nun, tercihlerinde yer vermediği Esatpaşa İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildiği belirlendi. Alp Hekimoğlu'nun yanı sıra başka öğrencilerin de aynı hatanın kurbanı olduğu kaydedildi.

SORULARI UNUTULDU

Aynı Genel Müdürlük, geçen ay yapılan Açıköğretim Lisesi Sınavı'nda da soruları unutarak başka bir skandala imza atmıştı. 24-25 Haziran 2006 tarihlerinde yapılan sınavda, 4'ncü sınıf biyoloji dersinin sorularına kitapçıkta yer verilmediği ortaya çıkmıştı. Soruların eksik çıktığının fark edilmesi üzerine Bakanlık, milyarlarca lira masraf ederek biyoloji 4'ncü sınıf sorularının yer aldığı yeni bir sınav yapmıştı.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle