Gündem Haberleri

  60 BİN LİRA KAYBETTİREN DEĞİŞİKLİK

  Hürriyet Ankara
  23.07.2012 - 17:07 | Son Güncelleme:

  KENAN Işık'ın sunduğu Kim Milyoner Olmak İster yarışmasında 30 bin lirayı kazanan Elif Ayça Seren Ural, 60 bin liraya giden soruda elendi.

  ELİF AYÇA SEREN URAL BÖYLE YARIŞMIŞTI \ WEB TV

  Hemen herkese son derece basit gelen soru, "ÖSYM'nin açılımı nedir" şeklindeydi. Ural da soruyu "Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi" olarak yanıtladı. Oysa doğru şık, "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi" idi.
  Böylece Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü'nden mezun olan ancak Şişli Meydanı'nda simit satarak geçimini sağlayan, iki çocuk annesi Ural elendi, 15 bin liralık ödüle geriledi.
  Birçok izleyicinin hüzün nidasına neden olan "hatalı yanıt" aslında bir süre önce yapılan değişiklikten kaynaklanıyor.
  Ural'ı ve bir çok insanın "Öğrenci, Seçme ve Yerleştirme Merkezi" olarak bildiği merkezin adı, kurumun resmi sitesinde de "Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi"...

  Bir buçuk yıl önce “Öğrenci”ydi/images/100/0x0/55eae5b0f018fbb8f89db662

  Ancak ÖSYM'nin resmi binasının kapısında da bir buçuk yıl önce prinç kocaman harflerle "TC Yükseköğretim Kurulu ÖĞRENCİ Seçme ve Yerleştirme Merkezi" yazıyordu.
  Sonradan "ÖLÇME" sözcüğüyle yenilendi.
  Yani tabeladan kalktı ama toplumsal hafızada "öğrenci" olarak kaldı.
  Kurumun resmi sitesinde ÖSYS'nin açılımının da halen "ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi" şeklinde olması da yanılsamayı pekiştiriyor.

  Hafızadaki ulusal yanılsamaya jest

  Bu yanılsama,  eşi bisikletle çay satarak, kendisi simitçilik yaparak iki çocuk okutan bu ailenin 60 bin lira kaybetmesine neden oldu.
  "Düzeltecek" bir şey yok, ama genel bir kuralı yinelemekte yarar var.
  Toplumsal hafızaya yerleşen isimler, -ister sokak adı olsun ister kurum adı- zorunlu, haklı bir neden olmadıkça değiştirilmemeli.
  Keşke ÖSYM bu yanılsama nedeniyle 60 bin lira kaybeden Ural ailesinin çocuklarına burs olanağı sağlayarak, herkesi kapsama alanına çeken “tashih”ini böyle bir insani-ulusal duyuruyla düzeltse ve "Ölçme" sözcüğü hafızada yeniden kayda geçse...

   60 BİN LİRA KAYBETTİREN DEĞİŞİKLİK

   

   


   

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı