Gündem Haberleri

  6 ülkede Türkiye’ye yüzde 45 ‘evet’

  Zeynel LÜLE/BRÜKSEL
  24.03.2005 - 01:43 | Son Güncelleme:

  AB nüfusunun yüzde 75’ini oluşturan Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İspanya ve İngiltere’de yapılan kamuoyu araştırmasına göre, halkın yüzde 45’i Türkiye’nin üyeliğini istiyor. İstemeyenlerin oranı ise yüzde 43. Üyeliği en çok destekleyen ülke ise Polonya olarak saptandı.

  AVRUPA Birliği’nin 6 ülkesinde yapılan ve resmi olarak bugün açılacak olan bir kamuoyu yoklamasına göre, Türkiye’nin AB üyeliğini destekleyenlerin oranı yüzde 45, olumsuz görüş belirtenlerin oranı yüzde 43 olarak belirlendi.

  SADECE HÜRRİYET

  AB kamuoyunun Ukrayna’nın üyeliği konusunda ne düşündüğünün anlaşılması ve YES adlı sivil toplum kuruluşunun talebiyle gerçekleşen kamuoyu yoklamasını, Fransa’nın en büyüğü SOFRES yapıtı. Anketi resmi açıklamadan önce duyurması için Avrupa’dan birkaç gazete seçildi. Seçilenler arasında Türkiye’den Hürriyet yer aldı. Ankete göre halkın yüzde 55’i Ukrayna’nın üyeliğine olumlu bakıyor. AB nüfusunun yüzde 75’ini oluşturan Fransa, Almanya, İtalya, Polonya, İspanya ve İngiltere’de yapılan kamuoyu araştırmasının sonuçları şöyle:

  YÜZDE 43 HAYIR

  6 ülkedeki kamuoyu araştırmasına göre halkın yüzde 45’in Türkiye’nin üyeliğine evet, yüzde 43’ü ise hayır diyor.

  POLONYA’DAN DESTEK

  Türkiye’nin üyeliğini destekleyen ülkelerin başında yüzde 55 ile Polonya geliyor. Polonya’da halkın yüzde 28’i ise ‘Türkiye’ye hayır’ diyor. İngiltere’de çıkan sonuçlarsa ‘yüzde 50 evet, yüzde 32 hayır’ olarak dikkat çekiyor. İspanya’da yüzde 49 evet, yüzde 25 hayır ile karşılaşılıyor. Aynı şekilde İtalya’da da evet oyları yüzde 49’ken hayır oyları yüzde 38’e tırmanıyor. Fransa ve Almanyadaysa durum biraz daha farklı hale geliyor. Fransa’da halkın yüzde 37’si Türkiye’ye ‘evet’ derken, yüzde 59’u ‘hayır’ demeyi tercih ediyor. Almanya’daki yüzde 36’lık evete karşın hayır diyenler yüzde 60’a tırmanıyor.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı