Gündem Haberleri

  6 Türk silahşör kırmızı halıda

  Hürriyet Haber
  22.05.2011 - 10:42 | Son Güncelleme:

  64. Cannes Film Festivali'nde, Altın Palmiye için yarışan yönetmen Nuri Bilge Ceylan'ın, “Bir Zamanlar Anadolu”da isimli filminin galası bu akşam yapıldı.

  Film gösteriminden önce Nuri Bilge Ceylan başta olmak üzere, yapımcı Zeynep Özbatur, senaryo yazarları Ercan Kesal, Ebru Ceylan, filmin görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, filmin oyuncuları Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Muammer Uzuner, Ahmet Mümtaz Taylan, festival sarayının önündeki “kırmızı halıdan” geçerek halkı selamladı ve foto muhabirlerine poz verdi.

  Bosna Hersek ve Türkiye ortak yapımı olan ve Eurimages tarafından desteklenen film, bir doktor ve bir savcının 12 saatlik gerilimli hikayesini anlatıyor.

  Festival, akşam düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.

  CANNES, FİLMLERİMİN DÜNYAYA AÇILMASI İÇİN İYİ BİR BAŞLANGIÇ NOKTASI

  64. Cannes Film Festivali'nde, “Bir Zamanlar Anadolu”da filmiyle Altın Palmiye ödülü için yarışan yönetmen Nuri Bilge Ceylan, Cannes film festivallerinin, filmlerinin dünyaya açılması için iyi bir başlangıç noktası olduğunu söyledi.

  Festivalle ilgili soruları yanıtlayan Ceylan, filmlerinin, “Cannes festivali'nden çıkış yapmasının, dünyanın dört bir yanına yayılması için aynı zamanda iyi bir fırsat olduğunu” ifade etti.

  Ceylan, “özellikle, benim filmlerim gibi seyri zor filmlerin, dünyaya açılması için, bu festival önemli bir olanak sağlıyor”dedi.

  Festival sarayında dün ilk kez eleştirmenler için gösterilen “Bir Zamanlar Anadolu”da isimli filmin 2 saat 37 dakika sürmesinin uzun olmasına yönelik eleştiriyi yanıtlayan Ceylan, “Evet bu uzun bir film ama ben sürekli bir film 90 dakika olacak diye ortaya atılan bu standartların, kalıpların dışında kalmak istiyorum ve bir anlamda ayak diremek adına bunu yapıyorum”dedi.

  Eleştirileri fazla ciddiye almadığını ifade eden Ceylan, “Benim tarzım, beklentilere veya standartlara göre değil, beni etkileyen şeylere göre film çekmek”diye konuştu.

  CEHOV ETKİSİ YİNE FAZLA

  Ceylan, bu filmde de daha önceki filmler gibi Rus yazar Anton Çehov'un etkisinin ve o yazara ait detayların oldukça fazla olduğunu ifade etti.

  “Bir Zamanlar Anadolu”da dün akşam iki kez basın ve film eleştirmenleri için gösterilmişti. Filmin galası, bu akşam yerel saatle 22.30'da gerçekleşecek.

  Ceylan, “Bir Zamanlar Anadolu”da filmiyle 5. kez Cannes Film Festivali'ne katılıyor. Ceylan'ın, Cannes Film Festivali tecrübesi, 1995 yılında başlıyor.

  Ceylan'ın, ilk kısa filmi Koza, 1995 yılında Cannes'da gösterildikten sonra yönetmen çektiği uzun metrajlı “Uzak” filmiyle 2003'dE “büyük jüri ödülü” aldı.

  Ceylan, 2006'da “İklimler” isimli filmiyle Cannes'da “FIPRESCI” ödülüne layık görüldü.

  Ceylan, son olarak 2008 yılında, “Üç Maymun” filmiyle festivalde en iyi yönetmen seçildi. Yönetmen Ceylan, 2009 yılında festival jürisinde yer aldı.

  64. Cannes Film Festivali, yarın akşam düzenlenecek Altın palmiye ödül töreniyle sona erecek.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı