Gündem Haberleri

  6 milyon kişi domuz gribine bağışıklık kazandı

  Hürriyet Haber
  23.12.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri, periyodik olarak her hafta A(H1N1) virüsünden kaynaklanan ölümlerin sayısını bildirmenin halk sağlığı açısından bir faydası olmadığını bildirdi.

  Bu nedenle, bundan sonra düzenli olarak haftalık açıklamalarda ölüm sayısının verilmeyeceğini belirten yetkililer, Türkiye’de yaklaşık 6 milyon kişinin domuz gribi hastalığına karşı bağışık hale geldiğini, ancak bu sayının hastalığın yayılım hızının kesilmesi için yeterli olmadığını açıkladı. Açıklamada “Salgın başlangıcından bu yana ülkemizde yaklaşık 4 milyon kişinin hastalıkla karşılaştığı hesaplanmaktadır. Yaklaşık 2 milyon doz aşı uygulaması gerçekleştirilmiştir. Böylelikle ülkemizde hastalığa karşı bağışık hale gelen kişi sayısının 6 milyon civarında olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayı hastalığın yayılım hızının kesilmesi için yeterli değildir. Bu sebeple aşılanmanın kişisel ve toplumsal korunma için artarak devam etmesi çok önemlidir. Hastalığın mevsimsel özelliği sebebiyle kış sonrasında azalması ve bir daha ki sonbaharda tekrar artma eğilimine girmesi beklenmektedir” denildi.

  Tedaviyi devlet karşılayacak

  Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi’nde domuz gribi teşhisiyle tedavi gören ve güvencesi bulunmayan Nuriye Sarı’nın işsiz eşi Saffet Sarı’ya, hastane masrafları için 572 TL’lik senet imzalatılınca harekete geçen Sağlık Bakanlığı, bir genelge yayınlayıp, güvencesi bulunmayan kişilerin masraflarını karşılayacağını açıkladı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı