Gündem Haberleri

  6 madenci yeniden toprağa verildi

  Ersin ERCAN- Durmuş SEVİNDİK- Seçkin KIRARSLAN- Gürkay GÜNDOĞAN- Halil TEKİN/ ZONGULDAK, (DHA)
  26.05.2010 - 16:47 | Son Güncelleme:

  Zonguldak’ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu'nun Karadon Müessese Müdürlüğü’ne ait kömür ocağında meydana gelen grizu faciasında yaşamını yitiren 30 madenciden, toprağa verilen 25 cenazeden 6’sının, yapılan DNA testi sonucu karıştığı ortaya çıktı. Morgda bekletilen 3 cenazenin de kimlere ait oldukları belirlendi.

  6 madencinin cenazeleri mezarlarından çıkarılarak morga getirilip ailelerine teslim edildi. Yerin 540 metre altındaki göçükten henüz çıkarılamayan 2 madencinin de kimlikleri belirlendi.

  Zonguldak’ta 17 Mayıs Pazartesi günü meydana gelen grizu faciasının ardından aileler cenazelerin karışmasıyla yeniden aynı acıyı yaşadı. Geçen perşembe günü sabahı yeraltından 28 işçinin cenazelerinin çıkarılmasının ardından, yakınlarının ve mesai arkadaşlarının tespitlerinden sonra 25'inin cenazeleri ailelere teslim edildi.
  25 madencinin cenazesi Zonguldak, Bartın ve Karabük’te toprağa verilirken, 3 madencinin cenazesinin kimliği tespit edilemedi. Cenazelerini alamayan 5 aileden 2’sinin kendi cenazelerinin başka ailelere verildiğini ileri sürmesi üzerine, 30 aileden alınan DNA örnekleri İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda incelemeye alındı.

  6 MADENCİNİN CENAZELERİ MEZARDAN ÇIKARILDI

  Yapılan inceleme sonucunda tüm cesetlerin kimliği belirlenirken, 6 cenazenin birbiriyle karıştığı ortaya çıktı. Maden mühendisi Ramazan Yavuz (27) Kadir Ötgüç (35) sanılarak; Ahmet Karabektaşoğlu (56) Hasan Ersin (33) sanılarak; Erdem Alkin (23) Engin Düzcük (31) sanılarak; Sabri Özdal (29) İlker Bebek (32) sanılarak; Erkan Taşdemir (27) Sabri Özdal sanılarak; Murat Özbay (39) ise Ramazan Yavuz sanılarak ailelerince toprağa verildiği tespit edildi.

  YER ALTINDA ARANAN 2 İŞÇİNİN KİMLİĞİ BELİRLENDİ

  Yer altında cesetleri aranan 2 işçinin ise Dursun Kartal ve Engin Düzcük olduğu anlaşıldı.
  Hastane morgunda bekletilen 3 kişinin de Kadir Ötgüç, Hasan Ersin ve İlker Bebek olduğu belirlendi.

  MEZARLAR AÇILDI

  Cenazeleri karıştığı tespit edilen Ramazan Yavuz, Ahmet Karabektaşoğlu, Erdem Alkin, Sabri Özdal, Erkan Taşdemir ve Murat Özbay’ın cesetleri sabah mezarlardan çıkarılarak, Zonguldak Atatürk Devlet Hastanesi’nin morguna getirildi.

  Bartın merkeze bağlı Karahüseyinli Köyü’nde Sabri Özdal olduğu sanılarak toprağa verilen Erkan Taşdemir’in cenazesini görevliler nezaretinde açtığı mezarından çıkaran baba Hüseyin Taşdemir, “Bize oğlumun yer altındaki iki madenciden biri olduğu söylenmişti. Ancak yanlışlıkla Bartın’da defnedilmiş. Cenazemizi alıp, kendi köyümüzde toprağa vereceğiz. Şimdi içimiz rahatlayacak” dedi.

  İlker Bebek olduğu sanılarak Zonguldak’ın Kilimli Beldesi’nde toprağa verilen Sabri Özdal’ın cenazesi de, Erkan Taşdemir’in cenazesinin çıkarıldığı mezarda toprağa verildi.

  Sabri Özdal’ın amcası İsmail Özdal da, “Madenden cenazeler çıkınca bizi çağırdılar. Morga gittik. Sabri’nin kardeşi Ramazan Özdal, ağabeyini teşhis ettikten sonra dışarıya çıktı. Ne olduysa ondan sonra oldu. Tabuta koyarken cenazeleri karıştırmış olmalılar” diye konuştu.

  AİLELER TEPKİLİ

  Morgda yapılan işlemlerin ardından cenazeler, kimliği tespit edilen hastane morgunda bekleyen diğer 3 cenaze ile birlikte ailelerine teslim edildi. Cenazeleri alan ailelerden bazıları yaşanan karışıklığa tepki gösterdi.

  Oğlu Erdem Alkin ve damadı Ahmet Karabektaşoğlu’nun cenazelerinin başka ailelere teslim edilmesine tepki gösteren baba Ahmet Alkin, “Ocaktan yanlış numara, yanlış isim verilmiş, Biz yakınları olarak cesetlere baktık, tanınmaz halde olduğu için fazla üzerinde durmadık. Oğlum diye cenazesini alıp defnettiğim Engin Düzcük hala ocakta. Bizim için büyük bir acı oldu. Acımız hiç dinmedi. Yemek yok, uyku yok. Perişan olduk. Toprağa verdiğimiz zaman rahatlayacağız” dedi.

  Ahmet Alkin diğer damadı Adem Çengel’in cebinde nüfus cüzdanı olduğu için doğru şekilde toprağa verildiğini belirterek, “Damadımı nüfus cüzdanı kurtardı” diye konuştu.

  YEMEK YERKEN PATLAMA OLMUŞ

  Kadir Ötgüç’ün ağabeyi Ramis Ötgüç ise cenazelerde yaşanan karışıklığın kendilerini daha da üzdüğünü belirterek, “Ben de aynı ocakta ve aynı vardiyada ama TTK bünyesinde çalışıyordum. Patlama sırasında malzeme almak için dışarıya çıkmıştım. Zannediyorum o anda ağabeyim ve arkadaşları yemek yiyorlardı, çünkü genelde kafaların üst kısmından zarar görmüşler. Ağabeyimin parmaklarının uçları da kopmuş. Ben burnunun yapısından o olduğunu teşhis ettim ama insan yanılabiliyor. Cenazelerin karışıklığı bizi daha da üzdü” dedi.

  AİLELER YANLIŞ TEŞHİS ETMİŞ

  Bu arada Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Zonguldak Valiliği’nden çıkarken yaptığı açıklamada, cenazelerin, ailelerin yanlış teşhis etmesi sonucu karıştığını, onun dışında bir ihmal söz konusu olmadığını söyledi.

  İKİNCİ ACIYI YAŞATTILAR

  Zonguldak’ta meydana gelen grizu faciasında ölen ve İlker Bebek olduğu sanılarak Kilimli’de toprağa verilen Sabri Özdal’ın cenazesi, sabah açılan mezarından alınarak Bartın’a gönderildi. Kimliği tespit edilemediği için morgda bekletilen 3 işçiden biri olduğu anlaşılan 33 yaşındaki İlker Bebek’in cenazesi ise, Sabri Özdal’ın çıkarıldığı mezara defnedildi.

  Oğlu 3 yaşındaki Halil Tufan ile eşinin mezarı başında dua eden 32 yaşındaki Fatma Bebek, eşinin yerine başka birini mezara koyduklarını öğrendiğinde ikinci bir şok yaşadığını söyledi. Fatma Bebek, “Çok büyük bir acı oldu. Cenaze toprağa verildikten sonra kolunda saat olduğunu söylediler. Ama benim eşimde saat yoktu. O zaman anladım yanlışlık olduğunu. Cenazeyi teslim ederken ben görseydim tanırdım. Göstermediler bana. İlk acıyı yaşamıştım. Şimdi ikinciyi yaşattılar. Şok oldum. Acımız büyük” dedi.

  İlker Bebek’in kardeşi 22 yaşındaki Fikret Bebek de, acılarının tazelendiğini belirterek, karışıklığa neden olan sorumluların cezalandırılmasını istedi.

  3 yaşındaki Halil Tufan’ın, babasının mezarının üzerindeki toprağı eliyle karıştırarak, “Babam, burada aşağıda. Baba çıksın” demesi yürek burktu.

  OĞLU VE DAMADINI TOPRAĞA VERDİ      

  Engin Düzcük olduğu sanılarak toprağa verilen Erdem Alkin ile Hasan Ersin olduğu sanılarak toprağa verilen eniştesi Ahmet Karabektaşoğlu’nun cenazeleri, açılan mezarlardan alınarak ambulansla Zonguldak’ın Elvanpazarcık Beldesi’ne bağlı Kardeşler Köyü’ne getirildi. Ambulans köy girişinde dururken, burada cenaze namazı kılındı. Alkin ve Karabektaşoğlu’nun cenazeleri, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Zonguldak Valisi Erdal Ata, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, Ak Parti Zonguldak Milletvekilleri Polat Türkmen ve Fazlı Erdoğan ile vatandaşların katıldığı cenaze namazının ardından omuzlara alınarak mezarlığa götürüldü.

  Cenazelerin mezarlığa taşınması sırasında Erdem Alkin’in annesi Ayşe Alkin ile Ahmet Karabektaşoğlu’nun eşi Gülşen Karabektaşoğlu ile diğer yakınları gözyaşlarına boğuldu. Alkin ve Karabektaşoğlu’nun cenazeleri, yan yana açılan mezarlarda toprağa verilirken, 52 yaşındaki Ahmet Alkin, oğlu ve damadının cenazelerini kendisi mezara koydu. Bakan Dinçer, defin işleminin ardından Ahmet Alkin’e başsağlığı dileğinde bulunarak köyden ayrıldı.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı