Gündem Haberleri

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu

  Hürriyet Haber
  05.09.2014 - 13:23 | Son Güncelleme:

  CHP kurultayı bugün başlıyor. '18'inci Olağanüstü Kurultay'da hem son yerel seçimde hem de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde 'başarısız' bulunan ve çok sert eleştirilen Kılıçdaroğlu'nu önemli bir viraj bekliyor. İki gün içerisinde CHP'nin genel başkanı ve 60 kişilik Parti Meclisi seçilecek, tüzüğü yenilenecek. Bu CHP için bir değişim fırsatı mı yoksa değil mi bilinmez. Ancak mevcut duruma göre Kılıçdaroğlu'nun görevine devam edeceğini söyleyebiliriz. Neden mi? İşte size 6 maddede kaçınılmaz sonuç!

  Bugün aylardır yerden yere vurulan genel başkan ve ardından parti yönetimi değişecek mi? Kuvvetle muhtemel cevap; hayır. Sırrı mevcut delege sisteminde, daha doğrusu bu sistemin işletilmesinde gizli... Kılıçdaroğlu kazanmaya mahkum çünkü;


  1. CHP'de genel başkan 1216 kurultay delegesiyle seçiliyor

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu

  2. Söz konusu kurultay delegeleri, il delegeleri tarafından seçilmiş kişiler

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu


  3. İl delegeleri ise, ilçe delegeleri tarafından seçilmiş kişiler

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu


  4. İlçe delegeleri ise mahalle delegeleri tarafından seçildiler

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu


  5. Mahalle delegeleri ise, mahallede yer alan CHP üyeleri tarafından seçiliyor

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu

  6. Tüm bu süreçte delege seçimine girecek adaylar da mevcut yönetimin tercihleriyle belirleniyor

  6 maddede CHP kurultayının kaçınılmaz sonucu


  Sonuç: Aslında Kemal Kılıçdaroğlu kendi kendini genel başkan olarak seçiyor.

  Aslında CHP’de delege seçim sistemi ‘kağıt üzerinde’ demokratik ve partililerin eğilimlerini yansıtacak nitelikte. Pratikte ise mevcut yönetimle ters düşenlerin tasfiyesine yönelik işliyor. Partinin mevcut yönetimine ters düşmüş bir partilinin her kim olursa olsun, ‘mahalle delegesi’ gösterilmesi bile neredeyse imkansız hale geliyor. CHP’nin muhalifleri, genellikle mevcut yönetimle ters düşmüş, bu nedenle seçimlerde aday gösterilmemiş "küskünler"den oluşuyor. Küskünlerden oluşan bir grubun da parti içi muhalefet yapacak gücü bulması oldukça zor. Delege sisteminin ‘adamcı’ ve ‘kayırmacı’ işletilmesi, "muhalefet"in temelinin ‘küskünlük’ ve "umudunu kesmişlik" temelinde oluşması sonucunda, CHP’de değişim olsa da geç, güç ve sancılı oluyor.

  İbretlik hatırlatma : Bir önceki Genel Başkan Deniz Baykal, 1997 genel seçimlerinde CHP barajın altında kaldığında bile sadece 4 aylığına koltuğa veda etmişti, bir ilk kurultayda yeniden koltuğuna kavuşmuştu. Bu "başarı" nın ardında delege sisteminin mevcut işleyişi vardı. Sert eleştirilere ve Mustafa Sarıgül gibi ciddi rakiplere rağmen genel başkan seçilmeyi sürdüren Baykal’ın genel başkanlıktan ayrılışı, ancak kaset skandalının ardından gerçekleşebildi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı