Gündem Haberleri

  6 eylemci muayeneyi kabul etti

  Hürriyet Haber
  05.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Aydın E Tipi Cezaevi'nde ölüm orucundaki 6 hükümlü, Türk Tabipleri Birliği'nden oluşturulacak bir uzman doktor grubuna muayene olmayı kabul etti. Ancak tutuklular tedavi olmayı halen reddediyor.

  Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Adagül, Baro Başkanı Tunç Aytur ve TTB Aydın Şube Başkanı Dr. Nurten Atalay, Adalet Bakanlığı'nın talebi doğrultusunda bu sabah cezaevine giderek ölüm orucundaki 6 hükümlüyle görüştü. Aydın TTB Şube Başkanı Dr. Atalay, ölüm orucundaki 6 kişinin sağlık durumlarının şimdilik iyi olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

  ''Cumhuriyet Başsavcımızın önderliğinde bugün gittiğimiz cezaevinde, ölüm orucundaki 6 kişiyle yaklaşık 4 saat süren bir görüşme yaptık. Kendileri bize eylemlerinden kesinlikle dönmeyeceklerini söylediler. Bizim önerdiğimiz tedavi şeklini kabul etmediler. Ancak TTB tarafından oluşturulacak uzman bir ekip kadrosuna sadece muayene olabileceklerini bildirdiler. Biz de bu öneriyi kabul ettik.''

  Atalay, muayene ve tedavi terimlerinin yanlış yorumlanmaması gerektiğini belirterek, oluşturulacak uzman hekim kadrosunun yapacakları ilk toplantıda belirleneceğini söyledi.

  Aydın Baro Başkanı Tunç Aytur da yaptığı açıklamada, 3 hükümlünün 17, 3 hükümlünün 8 gündür devam ettirdiği ölüm orucuna baro olarak müdahele etme yetkilerinin bulunmadığını belirtti. Aytur, ''Eylem yapan arkadaşların muayene olma teklifini kabul etmeleri de olumlu bir gelişme. Ancak bu muayene hastanede değil kaldıkları yerde yapılacak. Ölüm orucundakilerin sağlık durumları iyi gözüküyor'' dedi.

  Açlık grevine gidilen cezaevlerindeki son durum ise şöyle:

  Bartın: Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde, ölüm orucuna başlayan mahkum sayısı 16'ya yükseldi. Bartın Cumhuriyet Savcısı Mustafa Tanrıkulu, Bartın Özel Tip Kapalı Cezaevi'ndeki A-3 ve A-2 koğuşunda kalan DHKP-C'li ve TİKKO mensubu 8 mahkumun başlattıkları ölüm orucuna katılanların sayısının 16'ya yükseldiğini söyledi. Henüz sağlık sorunu yaşanmadığını rkaydeden Tanrıkulu, eylemcilerin ikna edilmeye çalışıldığını kaydetti.

  Ceyhan: Ceyhan Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde ise ölüm orucuna başlayanların sayısı 17'ye çıktı. Siyasi mahkumlardan 78'inin açlık grevi olarak başlattığı ve 10 gün önce 6'sının ölüm orucuna dönüştürdüğü eyleme, bugün 11 kişi daha katıldı. Cezaevi yetkilileri, gerekli önlemlerin alındığını bildirdiler.

  Uşak: Uşak E Tipi Cezaevi'nde ise açlık grevinin 39. gününe giren kadın hükümlüler, cezaevine muayene için gelen Uşak Tabip Odası komisyonunun teklifini kabul etmediler.

  Uşak Tabip Odası Başkanı Erol Uysal, ''Biz, hükümlülerin ailelerinin verdiği dilekçe doğrultusunda ölüm orucuna girenlerin muayenesini yapmak istedik. Cezaevi yönetimi, bu talebimiz konusunda hiçbir zorluk çıkarmadı. Ancak hükümlüler kabul etmedi, ekibimiz cezaevinden geri döndü'' dedi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı