Gündem Haberleri

  6. Cumhurbaşkanı Korutürk anılıyor

  Hürriyet Haber
  12.10.2005 - 13:59 | Son Güncelleme:

  6. Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk, ölümünün 18. yıldönümünde Kadıköy'de de törenle anıldı. Kadıköy Sağlık ve Sosyal Dayanışma Vakfı Moda Gönüllüleri tarafından düzenlenen anma töreni, Korutürk'ün Moda Parkı'nda bulunan büstünün önünde yapıldı.

  Fahri Korutürk'ün anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayan törende konuşan Kadıköy Kaymakamı Kasım Esen, Korutürk'ün, Cumhuriyet'in kuruluşunu görmüş, onun yaşatılmasında aşkı ve heyecanı içinde taşıyan önemli bir asker ve devlet adamı olduğunu vurguladı.

  Esen, Korutürk'ün, yaşamını Türk toplumuyla iç içe sürdürmüş örnek bir insan olduğunu kaydetti.

  Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk de, bir Kadıköylü olarak Korutürk'ün Kadıköylü olmasıyla övündüklerini söyledi.

  Korutürk'ün asker, diplomat ve siyasetçi olduğunu ifade eden Öztürk, Fahri Korutürk'ün bu üç görevini de yaşamı süresince en iyi şekilde ve örnek alınacak düzeyde yaptığını bildirdi.
  Öztürk, Korutürk'ün eşi Emel Korutürk'ün de “Türk kadınının nasıl olması gerektiğinin yaşayan bir örneği” olduğunu sözlerine ekledi.

  Moda Gönüllüleri Başkan Yardımcısı Ayhan Kara da, Fahri Korutürk'ün, uzun süre Kadıköy Moda'daki evinde yaşadığını hatırlatarak, Korutürk'ü her yıl burada anacaklarını söyledi.

  Emel Korutürk ise çok duygulandığını ifade ederek, “Sivil toplum örgütleri ve insanların bu kadar alaka göstermesinden dolayı çok memnun oldum. Çok teşekkür ederim” dedi.

  Törene, Korutürk'ün kızı Ayşe Arzık, 1. Ordu Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ'u temsilen Albay Tuncay Odabaşı ve Erzincanlılar Derneği Başkanı Gülbey Sezgin ile Moda İlköğretim Okulu ve Kadıköy Meslek Lisesi'nden öğrenciler katıldı.

  Bu arada öğrenciler, tören başlamadan önce sırayla Emel Korutürk'ün elini öptüler.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı