GeriGündem 6 bin ziyaretçi bekleniyordu, 10 bin kişi geldi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  4
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

6 bin ziyaretçi bekleniyordu, 10 bin kişi geldi

Çanakkale Savaşları'nın 93. yıl dönümü törenlerine katılan yabancı ziyaretçi sayısının tahminlerin üzerinde gerçekleştiği bildirildi.

Çanakkale Valisi Orhan Vali Kırlı, törenler için yurt dışından gelen ziyaretçi sayısının uygun görülen ve hedeflenen rakam olduğunu söyledi.

Törenler sırasında tüm otellerin dolduğunu, hatta yer bulmada sıkıntılar yaşandığını dile getiren Kırlı, “törenlere katılmak için kente gelen ziyaretçilerin yaptığı harcamalar artmıştır. Çanakkale ekonomisinde ciddi bir canlılık yaşandı. Bu gelecek yıllarda daha da artacaktır” dedi.

Kırlı, hem Avustralya hem de Yeni Zelandalı yetkililere “dostluk havasını geliştirmek istiyorsanız, turist gelişlerini yıl boyu teşvik edin ve destekleyin” dediğini ifade ederek, en azından törenler için gelenlerin bir gece kentte konaklamasının kent ekonomisine ciddi girdi sağlayacağını vurguladı.

Bunun bir dostluk göstergesi olduğuna işaret eden Kırlı, şöyle konuştu:
“Ülkeler arasındaki ilişkilerin gelişmesinde turizmin önemli bir rolü vardır. Biz buraya bir barış noktası yapılmasını, gelen turistlerin 1-2 gece konaklamasını istiyoruz. Çünkü bu kent Avustralya ve Yeni Zelandalılar için oldukça kutsal bir yer. Törenlere katılan herkes memnun kaldı, teşekkür ve tebriklerini ilettiler. Yaklaşık 10 bin kişinin katıldığı törenler çok düzenli geçti, trafik aksamadı, güvenlik yönünden bir sorun yaşanmadı. Memnun kalınmaması için bir neden yok, çünkü iyi ve profesyonelce bir organizasyon yaptık. Arkadaşlarımız iyi çalıştılar. Törenleri yüz akıyla tamamladık.”

“9-10 BİN YABANCI ZİYARETÇİ”

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Çanakkale İl Temsilcisi Hanifi Araz
da bu yılki törenlere özellikle yurt dışından tahmin ettiklerinin
üzerinde ziyaretçi geldiğini bildirdi.

Törenler öncesinde Avustralya ve Yeni Zelanda'dan 6-7 bin kişinin özellikle Anzak Koyu'nda yapılan Şafak Ayini törenine katılmasının beklendiğini ifade eden Araz, “her geçen yıl Çanakkale'deki otellerde konaklayanlarla günübirlik gelen ziyaretçi sayısı arasındaki fark açılıyor. Bu nedenle rakamlarda yanılgıya düştük. 6-7 bin yabancı ziyaretçi bekliyorduk, ancak törenlere 9-10 bin kişi katıldı” dedi.

Araz, Çanakkale'de daha fazla insanın konaklamasını, ekonomiye daha olumlu katkılar yapmasını istediklerini, gelen ziyaretçilerin de aşırı derecede yol yorgunluğu içinde değil, dinlenmiş bir halde törenleri izlemesini ve bölgeyi tanımasını arzu ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi: “Bu yıl, geçtiğimiz yılki törenlere katılan ziyaretçi sayısına yakın bir rakam beklerken, tahminlerimizin oldukça üzerinde bir ilgi oldu. Bu olumlu bir gelişme. Ziyaretçi sayısının artışı bizleri sevindiriyor, ama bir taraftan da düşündürüyor. Çünkü bu gelen ziyaretçilerin kent ve ülke ekonomisine daha pozitif katkı yapmasını sağlamak durumundayız. Bunu sağlamanın yollarını aramalıyız. Niçin her yıl günübirlik gelenlerin sayısının arttığını tespit etmek durumundayız.”


“Umuyorum ki gelecek yıl, Çanakkale'ye gelen konuklarımızın daha uzun süre konaklamalarını sağlayabilecek projeler, kültürel ve sportif etkinlikler yapılır” diyen Araz, “buraya her yıl gelenlerin hazla ülkelerine dönmeleri, gelecek yıllarda ziyaretçi sayısının artmasını sağlayacaktır” diye konuştu.

Araz, 1990 yılından itibaren düzenlenen törenleri izleyen, katılan birisi olarak her geçen yıl tören organizasyonlarının iyiye gittiğini, bu işi düzenleyenlerin profesyonel birikime ve deneyime sahip olduğunu gözlemlediğini kaydetti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle