Gündem Haberleri

  5'inci kez kurtuldu

  Hürriyet Haber
  23.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Çeçenistan Devlet Başkanı Aslan Maşadov'a geçen pazar günü 5'inci kez suikast düzenlendi. Aracının yanında bomba patlatılan Maşadov saniye farkıyla kurtuldu.

  Müthiş sarsıntı

  Bir konferans davetinden dönen Aslan Maşadov'u taşıyan aracın da bulunduğu konvoy, Çeçen başkenti Grozny'nin karanlık ve mütevazi sokaklarında hızla ilerliyordu. Konvoy, bir süre sonra, kent merkezindeki Pobeda ‘‘Zafer’’ caddesine girdi. Birkaç dakika sonra, kulakları sağır eden korkunç bir patlamayla bölge sarsıldı. Çok güçlü bir bombayla, yine Maşadov hedef alınmış ve özgürlük savaşçılarından Maşadov, aracı saniye farkıyla önce geçtiği için, yine bir suikastten kurtulmuştu.

  Bir ölü 6 yaralı

  Suikast girişimi sırasında bir ağacın yanına gizlenen iki anti tank mermisiyle, bir mayın uzaktan kumandayla patlatıldı. Patlamanın etkisiyle, caddede üç metre derinliğinde, beş metre çapında bir çukur açıldı. Araçlar hurdaya döndü, çevre binaların camları kırıldı. Ancak bu şiddetli patlamaya rağmen, olayda sadece bir kişi öldü, 6 kişi yaralandı.

  Rusya suçlanıyor

  Ölümden kılpayı kurtulan Aslan Maşadov, önceki günkü saldırıdan sonra da Rusya'yı suçladı. Maşadov, yarattığı istikrarsızlıkla, Rusya'nın bölgede ‘‘olağanüstü durum’’ ilan ederek, seçimleri ertelemek istediğini savunuyor. İnsanların kaçırıldığı, karşıt grupların çatıştığı ve ‘‘çılgınların ülkesi’’ diye tanımlanan Çeçenistan'ın ‘‘en ılımlı’’ lideri olarak bilinen Maşadov, Kremlin ile diyaloğa girebilen tek Çeçen lider olarak biliniyor. Maşadov’un ülkesinde pek çok düşmanı var.  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı