GeriGündem 5722 köy yolu kapandı
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

5722 köy yolu kapandı

Yurt genelinde etkisini sürdüren kar yağışı günlük yaşamı aksatıyor. Değişik merkezlerde 5722 köye karayolu ulaşımı sağlanamıyor.

Kayseri'de, kar yağışı ve tipi nedeniyle Sarız, Pınarbaşı, Yahyalı, Develi, Tomarza ve Bünyan İlçelerine bağlı 73 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri ekiplerinin, bu yolların açılması için 8 ayrı ekiple temizleme çalışmalarını sürdürdüğü, ancak tipi nedeniyleaçılan yolların bir bölümünün yeniden kapandığı kaydedildi.

Bu arada, kar yağışı ve tipi nedeniyle Kayseri-Malatya karayolununUzunyayla ve Ziyarettepe, Kayseri-Kahramanmaraş karayolunun Dokuzdolambaç, Kayseri-Sivas karayolunun ise Lalebeli ve Beştepeler bölgelerinde ulaşım güçlükle sağlanıyor.

Erciyes Kayak Merkezi'nde ise kar kalınlığı 140 santimetreye ulaştı.  Erkilet Havaalanı'ndaki pistteki buzlanma nedeniyle İstanbul-Kayseri ve Kayseri-İstanbul uçak seferleri iptal edildi.
   
KOCAELİ'DE 245 KÖY KAPALI
   
Kocaeli'nde 3 gündür devam eden yoğun kar yağışı nedeniyle 245 köyün yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri İl Müdürlüğü'ne bağlı 18 ayrı ekiple sürdürülen karla mücadele çalışmalarına karşın, tipi yüzünden yolların kapandığı belirtildi.

Enerji nakil hatlarında meydana gelen arıza nedeniyle Gölcük'ün 4,Gebze ve Kandıra'nın da bazı köylerine elektrik verilemiyor. Bu köylerin yolu kapalı olduğu için onarım çalışmalarına başlanamadığı belirtildi.

Bu arada, kar kalınlığı 20 santimetreye ulaşan kent merkezinde, ulaşım güçlükle sağlanıyor. D-100, E-130 ve TEM otoyolunda da Karayolları ekipleri buzlanmalara karşı tuzlama çalışmalarını sürdürüyor.
   
KARAMAN VE KONYA
   
Karaman'da, cumartesi akşamından bu yana aralıksız devam eden kar yağışı yaşamı adeta felce uğrattı. Karaman'da bulunan 158 köyün tamamı, yüksek kesimlerde 50 santimetreyi bulan yoğun kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapandı.

Karaman merkez ile Ayrancı, Sarıveliler ve Kazımkarabekir ilçelerinde tipi ve kar yağışı nedeniyle okullar 1 gün tatil edildi.

Karayolları Bölge Müdürlüğü ekipleri yol açma çalışmalarını sürdürürken, kar yağışının da halen devam ettiği bildirildi.

Konya'da etkili olan soğuk ve yağışlı hava nedeniyle Ahırlı İlçesi'nde taşımalı sisteme bağlı köy ilköğretim okulları ve Ahırlı Lisesi ile kar kalınlığının 30 santimetreyi geçtiği Taşkent İlçesi'ndeköy ilköğretim okulları 1 gün tatil edildi. 
   
SİVAS VE TOKAT
   
Sivas'ta, önceki gün başlayan kar yağışı ulaşımı aksatırken kar kalınlığı, kent merkezinde 33 santimetreye ulaştı. Merkez köylerden kent merkezine yapılan taşımalı eğitim bugünden başlamak üzere 2 gün tatil edildi.

İmranlı, Şarkışla, Yıldızeli, Zara, Divriği, Gürün ilçeleri ve merkeze bağlı köyler olmak üzere 1116 köy yolu ulaşıma kapandı. Köy Hizmetleri 16 ayrı ekip çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. 20 köye deelektrik verilemezken, bu köylerle haberleşme yapılamıyor.

Sivas bağlantılı olan Malatya, Kayseri, Ankara, Erzincan ve Tokat karayollarında ulaşım güçlükle sağlanıyor. Trafik görevlileri, şehirlerarası yola çıkan sürücüleri araçlara zincir takılması konusunda uyarıyor.

Tokat'ta da 90 köy yolunun ulaşıma kapalı olduğu kaydedildi. Çorum'da ise kar yağışı yüzünden 300 köyden 253'üne karayolu ulaşımı sağlanamıyor.
   
DOĞU VE GÜNEYDOĞU ANADOLU
   
Elazığ'da, dün akşamdan bu yana etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Köy Hizmetleri Müdürlüğü yetkilileri 491 köy yolundan tamamının ulaşıma kapandığını belirttiler. Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkilileri, ana arterlerdeki yolların açık tutulduğunu belirterek, Palu-Beyhan, Sivrice-Gözeli ve Arıcak-Elazığ karayolunun kar ve tipi nedeniyle ulaşıma kapandığını söylediler.

Kovancılar, Arıcak, Maden, Sivrice, Palu, Alacakaya, Keban'da ilköğretim okulları ve liseler 1 bugün tatil edildi. İl merkezindeki kar kalınlığı 29 santimetreye ulaştı.

Yoğun kar yağışı nedeniyle THY'nin Ankara-Elazığ ve Elazığ-Ankara uçak seferi karşılıklı olarak iptal edildi.   

Diyarbakır'ın Çüngüş İlçe merkezinde kar kalınlığı 1 metreye ulaştı. Kar nedeniyle Çermik, Ergani, Dicle, Hani, Eğil, Lice, Çüngüş ve Kocaköy ilçelerindeki ilköğretim okulları ile liseler 1 gün tatil edildi.

Kar nedeniyle Çermik-Çüngüş, Çermik-Ergani, Ergani-Dicle, Uludere Beytüşşebap ve Şırnak-Eruh karayolu ulaşıma kapandı. Diyarbakır, Malatya, Siirt ve Şırnak'ta 1000'den fazla köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.

Geçen haftadan buyana devam eden kar yağışı nedeniyle Van'da 413, Hakkari'de 100 köy yolu ulaşıma kapandı. Yol açma çalışmalarına başlayan Köy Hizmetleri ekipleri asılsız ''acil hasta'' ihbarları yüzünden çalışmaların aksamasından yakınıyor.

Hakkari merkezde 1.5 metre, yüksek kesimlerde ise 3 metreye ulaşankar kalınlığı, şehir içi ve şehirlerarası ulaşımı aksattı. Karayolları11. Bölge Müdürlüğü yetkilileri, Hakkari-Çukurca, Yüksekova-Şemdinli, Yüksekova-Esendere, Şemdinli-Alan, Dağlıca-Kamışlı ile Gevaş-Gürpınar ayrım Çatak yolunun ulaşıma kapandığını, çığ tehlikesi bulunan yerlerde ise çalışmalara ara verdiklerini bildirdiler.

Muş'ta 295, Erzurum'da 285, Ağrı'da 298, Kars'ta 28, Ardahan'da 5,Erzincan'da 194, Iğdır'da 40, Tunceli'de 320, Bingöl'de de 318 olmak üzere toplam 1783 köy yolunda ulaşım sağlanamıyor.

Gece en düşük sıcaklık sıfırın altında olmak üzere Kars'ta 18, Ardahan'da 16, Ağrı'da 15, Erzurum'da 11, Erzincan'da 3, Iğdır'da da 1derece olarak ölçüldü. Kar kalınlığı ise Bingöl'de 70, Ağrı'da 66, Erzurum'da 40, Ardahan'da 36, Kars'ta 30, Erzincan'da da 4 santimetre olarak ölçüldü.

Tipi karayollarında trafiği olumsuz yönde etkiliyor. Çat-Karlıova,Ayrım-Cumaçay karayollarının tipi nedeniyle kapalı olduğunu kaydeden yetkililer, sürücülerin daha dikkatli olmasını istediler.

Tunceli-Erzincan karayolunun kapalı olduğu, Tunceli'nin Ovacık, Pülümür, Nazimiye ve Hozat ilçeleriyle de ulaşımının sağlanamadığı bildirildi.
   
OTOBÜS SEFERLERİ İPTAL
   
Bingöl'de, yoğun kar yağış ve tipi nedeniyle karayollarında ulaşımın sağlanamaması nedeniyle şehirlerarası otobüs seferleri geçiciolarak durduruldu.

Bingöl-Elazığ Karayolu Kuruca Geçidi'nde, aşırı tipi nedeniyle görüş mesafesinin düşmesi nedeniyle ulaşım sağlanamıyor. Adaklı, Kiğı,Yayladere, Yedisu ilçeleriyle ulaşım aksıyor.

Bingöl-Erzurum, Bingöl-Diyarbakır karayolunun zaman zaman ulaşıma kapandığı, Bingöl-Muş Karayolu Boğulan Geçidi'nde de trafiğin tek şeritten sağlanabildiği kaydedildi.   
   
EĞİTİME KAR ENGELİ
   
Muş'ta, kar yağışı ve tipi nedeniyle il merkezi ve bağlı köylerdeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitime 2 gün süreyle araverildi. Okullardaki eğitime 26 Şubat Çarşamba günü başlanacak.

Tunceli'de de kar yağışı ve tipi nedeniyle il genelindeki ilköğretim okulları ile liselerde eğitime 1 gün ara verildi. Tunceli'de eğitime 25 Şubat Salı günü başlanacak.

Bingöl'de ilköğretim okulları ve liselerde 1 gün, Erzincan'ın Çayırlı İlçesi'nde ise 2 gün eğitime ara verildi.

Sakarya'da yoğun kar yağışı nedeniyle ilköğretim okulları ve liseler ile Sakarya Üniversitesi'ndeki fakülteler 2 gün tatil edildi.

İzmir'in Bayındır İlçesi'nde de kar yağışı ve soğuk hava nedeniyleilköğretim okulları ve liseler 1 gün tatil edildi. İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nca alınan karar sabah erken saatlerde belediye hoparlörleriyleilan edildi.

Erzurum'un Aşkale İlçesi'ndeki okullarda eğitime 2 gün ara verildi. Kar ve soğuk nedeniyle bölgedeki birçok il ve ilçelerde eğitime ara verilirken, Erzurum'da veliler okulların tatil edilmemesine tepki gösterdiler.
   
KARDAN ADAM YARIŞMASI
   
Van'ın Muradiye İlçesi'ndeki  Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO)öğrencileri boş zamanlarını değerlendirmek için sınıflar arasında ''enbüyük kardan adam'' yarışması düzenledi. Yarışmaya, YİBO'daki 4 sınıftan öğrenciler katıldı.

Öğrenciler daha büyük kardan adam yapabilmek için yarışmayı değişik yerlerde düzenledi. İki saat süren yarışmada 8/B sınıfı öğrencileri 4 metre boyunda bir kardan adam yaparak yarışmayı kazandı.

Öğrenciler, kardan adamı bitirdikten sonra hep birlikte hatıra fotoğrafı da çektirdi. Öğrenciler, yaptıkları kardan adamı bozmayacaklarını ve eriyinceye kadar koruyacaklarını söyledi.

Haber Yorumlarını Göster
Haber Yorumlarını Gizle