Ana Sayfa
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
04 Ekim 2015 Pazar 10:32
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
ANNEYİZ BİZ
TİPEEZ
vimjo alışveriş
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Gündem
önceki haber      sonraki haber
18 Ekim 2006
Çin Hava Kuvvetleri Komutanı Ankara'da

A.A

Çin Halk Cumhuriyeti CMC (Merkezi Askeri Komite) üyesi ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Qiao Qingchen, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert'i ziyaret etti.

Konuk Komutan Orgeneral Qingchen, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Karargahına gelişinde Orgeneral Cömert tarafından askeri törenle karşılandı.

Orgeneral Qingchen'in Türk Hava Kuvvetleri özel defterini imzalamasının ardından iki komutan, Orgeneral Cömert'in makamına geçti.

Orgeneral Cömert, burada bir gazetecinin, Çin Halk Cumhuriyeti ile Türk savunma sanayii arasındaki ilişkilerle ilgili bir sorusu üzerine, Çin Hava Kuvvetlerinin bölgenin en büyük hava kuvvetlerinden biri olduğunu ve son zamanlarda büük bir modernleşme faaliyetine girdiğini ifade etti.

Türkiye ile Çin arasındaki ilişkilerin tarihsel ilişkilere yakışır şekilde devam ettiğini dile getiren Orgeneral Cömert, Orgeneral Qingchen'in ziyaretinin iki ülke hava kuvvetleri arasındaki ilişkinin en önemli bölümlerinden biri olduğunu söyledi. Orgeneral Qingchen'in geçen yılki Türk Hava Kuvvetleri komutanının Çin ziyaretine karşılık olarak Türkiye'ye geldiğini ifade eden Orgeneral Cömert, “Her iki tarafın da amacı tarihsel ilişkimize yakışır bir işbirliğini günümüzde de geliştirmek. Bu kapsamda iki ülke hava kuvvetleri arasında, hava gücünün kullanımı, teknolojik gelişmeler ve bilgi değişimi konusunda faaliyetlerimiz devam etmektedir” diye konuştu.

“HER İKİ ÜLKENİN YARARINA”

Orgeneral Cömert, savunma sanayii ilişkilerinin Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütüldüğüne dikkati çekerek, şunları söyledi:

“Ancak, biz Türk Hava Kuvvetleri olarak bu ilişkilerde ülkemizin de yararları olacağını değerlendiriyoruz. Özellikle hava kuvvetimizin eksik olduğu bazı alanlarda Çin'in önemli atılımlar geliştirdiğini biliyoruz. Bu ilişkilerin devam etmesi her iki ülkenin yararına olacaktır.

Her şeyden önce iki ulus arasında var olan dostluğun, sevginin ve kardeşliğin bu ilişkilerle daha da pekişeceğine inanıyorum. Ben, şahsen Türk Hava Kuvvetleri Komutanı olarak, Çin Hava Kuvvetleri Komutanı'nın burada bulunmasından büyük mutluluk duyuyorum. Kendisine de çok büyük sempati duyuyorum. Bu ilişkileri geliştirmek için hep beraber gayret sarf ediyoruz. Bu ziyaretin her iki ülke hava kuvvetine de yararlı olacağını değerlendiriyorum.”

UZAY ÇALIŞMALARI

Türkiye'nin uzay alanındaki çalışmaları ile ilgili soruyu yanıtlayan Orgeneral Cömert, Çin'in Türkiye'nin uzay çalışmalarına ve ihalelerine ilgi duyduğunu ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı boyutunda görüşmeler olduğunu belirtti.
Çin'in uzay alanında çalışma yürüten ender ülkelerden biri olduğunu ifade eden Orgeneral Cömert, bu alanda Türkiye'nin Çin ile iş birliğinden önemli yararlar elde edebileceğini söyledi.

Bir başka soru üzerine, Orgeneral Cömert, Türkiye'nin hava savunmasına ilişkin ihaleyle Çin firmalarının ilgilendiğini ve teklifler verdiğini ifade etti.

Eğitim ve iş birliği çalışmalarıyla ilgili bir başka soru üzerine de Orgeneral Cömert, Çin Silahlı Kuvvetleri ile Türk Silahlı Kuvvetleri arasındaki eğitim ve iş birliği faaliyetlerinin halen devam ettiğini, her iki ülke subaylarının karşılıklı olarak harp akademilerinde okuduklarını anlattı. Orgeneral Qingchen'e, Türkiye ziyareti sırasında tercümanlık yapan subayın Harp Akademileri Komutanlığında okuduğuna dikkati çeken Orgeneral Cömert, eğitim alanındaki ilişkilerin devam ettiğini, amaçlarının ilişkileri daha da ileriye götürmek olduğunu söyledi. Orgeneral Cömert, “İki ulusun mevcut yakınlığına ve ilgisine yakışır bir ilişki olması için biz de uğraşıyoruz” dedi.
arkadaşıma yolla yazıcı için
 
   Yorum Sayısı: 3 / 4Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
  MERCİDABIK 3 ('gokhanbilginer' tüm yorumları)18/10/2006 - 14:26 
 TSK nın temel değerlerimize bağlı olarak bunu yürütebileceğine inancım tam. saygı duyulan bir kurum olmak önemlidir. keşke aynı izlenimi ekonomi alanında da bırakabilseydik.
 
  erdi kaya ('erdikaya' tüm yorumları)18/10/2006 - 14:11 
 Çin Hava Kuvvetleri Komutanı hiç konuşmamış herhalde. 
  Mehmet Korkmaz ('deejay' tüm yorumları)18/10/2006 - 13:28 
 EVET, TÜRKİYE AMERİKA VEYA AB ÜLKELERİNE PARA KAZANDIRACAĞINA ÇİNDEN TEKNOLOJİ İTHAL ETSİN EN AZINDAN BİZE DÜŞMAN OLANLARA HİZMET ETMEMİŞ OLURUZ!!! 
 
   Yorum Sayısı: 3 / 4Yorumlarınızı Yazınız diğer yorumlar >>>   
 
Diğer Haberler
En Beğendiğiniz 10 Haber
height=8
Lütfen bu haberi değerlendiriniz...
height=6
Beğenmedim    1   |  2   |  3   |  4   |  5     Beğendim
height=6
Emlak
Satılık Müstakil Ev
Muğla / Bodrum
230.000 TL
bodrumda merkezde avlu içerisindetaş ev
 ADnet Reklamları Bu bir reklamdır.
  Fırsat Ürünleri
MEBEL STIL 303 HAMAK
Cardfinans ile peşin fiyatına 12 taksit
Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH