Gündem Haberleri

  51 yıl sonra Erdoğan’dan Gümülcine’ye ilk ziyaret

  Nur BATUR- Turan YILMAZ ATİNA-ANKARA
  30.04.2004 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan, 6-8 Mayıs tarihleri arasında Yunanistan’a yapacağı gezi sırasında Batı Trakya’yı da ziyaret edecek. Erdoğan, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar’in 51 yıl önce yaptığı ziyaretin ardından Gümülcine’ye giden ilk Türk lider olacak.

  Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis’in konuğu olarak Atina’ya gidecek olan Erdoğan, bu gezisi sırasında Selanik’te bulunan Atatürk’ün doğduğu evi ziyaret etmeyi de planlıyor. Erdoğan, Atatürk’ün doğduğu evi Başbakanlığı öncesinde, AKP Genel Başkanı olarak Yunanistan’a yaptığı gezi sırasında ziyaret etmişti.

  Erdoğan’ın Batı Trakya ziyaretine karşılık, Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis haziran ayında İstanbul’da yapılacak olan NATO Zirvesi’nden sonra Rum azınlığın yaşadığı Gökçeada (İmroz) ve Bozcaada’yı (Tenedos) ziyaret edecek. Böylece Karamanlis de Lozan’la Türkiye’ye bırakılan ve Yunanistan’ın yakından izlediği bu iki adayı eden ilk Yunan başbakanı olacak.

  Erdoğan, 26-27 Mayıs tarihleri arasında İngiltere’ye giderek, dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi’nde bir konuşma yapacak. Erdoğan, son Washington gezisi sırasında da Boston’a geçerek, küçük oğlu Necmettin Bilal’in de siyaset bilimi alanında master yaptığı ABD’nin dünyaca ünlü üniversitesi Harvard’da konuşma yapmıştı.
  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı