Gündem Haberleri

  50 yılın sıcakları

  DHA
  11.05.2011 - 11:51 | Son Güncelleme:

  Türkiye bahar aylarında soğuktan kırılırken, son 50 yılın en sıcak günlerinin görüldüğü Avrupa’da beklenen ilkbahar yağmurlarının düşmemesi nedeniyle ciddi kuraklık tehlikesi ortaya çıktı. Sadece çilek üreticilerinin sıcak havadan memnun olduğu belirtilirken, kuraklık Almanya’nın yanı sıra İngiltere ve Fransa’da kaygıya neden oldu.

  İŞTE 5 GÜNLÜK HAVA TAHMİNİ

  Meteorolojik kayıtlara göre, Avrupa kıtası, son 50 yılın ortalamasına göre en sıcak ilkbahar mevsimini yaşıyor. Almanya ve Fransa’da ekili alanlar kurumaya başladı. Fransa’da besicilerin hayvanlarına taze ot bulmada zorlanmaya başladı. Mevsim normallerinin 4 derece üzerindeki ülkelerde düşen yağış miktarı, şubat, mart ve nisan aylarında son 50 yılın ortalamasından yüzde 20-60 oranında daha az olduğu açıklandı.

  AVRUPA KAVRULUYOR / WEB TV
   
  Almanya ve Fransa’da hububat ekili alanlarda başaklar kurumadan sararırken, çok ciddi kuraklık tehlikesi baş gösterdi. Yağış azlığı nedeniyle yer altı su kaynaklarının da giderek azaldığı kaydedildi. Hububatı vuran yağış azlığı mısır üreticisini de kara kara düşündürmeye başladı. Kuraklığın etkisiyle pazarda sebze ve meyve fiyatlarında önümüzdeki günlerde büyük artış beklendiği kaydedildi.

  Öte yandan, aşırı sıcak nedeniyle Almanya’da son dönemde peş peşe orman yangınları çıktığı, itfaiye ekiplerinin alevleri kontrol altına almada zorlandığı ifade edildi. 
   
  Buna karşılık her yaz mevsiminde değişik sıcak ülkelere giderek tatil yapan Fransa ve Almanya’daki çok sayıda kişi şimdiden kendi ülkelerinde güneşlenme fırsatı buldukları için hallerinden memnun olduklarını bildirdi.

  TÜRKİYE'DE SICAKLIKLAR GÜNEYBATI KESİMLERDE 2-4 DERECE AZALACAK

  Hava sıcaklığı yurdun güneybatı kesimlerinde 2 ila 4 derece azalacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

  Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nün son verilerine göre, kuzey, iç ve batı kesimlerinde sağanak ve gökgürültülü sağanak şeklinde görülecek yağışların; öğle saatlerinde Güney ve İç Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar) ile Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Sivas, Bolu, Karabük ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

  Rüzgar, yurdun kuzey ve batı kesimlerinde kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), iç ve doğu kesimlerinde güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden hafif arasıra orta kuvvette, Marmara ile zamanla İç Anadolu'nun güney ve doğusunda kuvvetli (30-50 km/sa) olarak esecek.

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

  Yağışların; öğle saatlerinde Güney ve İç Ege (İzmir, Aydın, Muğla, Manisa, Denizli, Uşak, Kütahya, Afyonkarahisar) ile Ankara, Eskişehir, Çankırı, Kırıkkale, Sivas, Bolu, Karabük ve Tunceli çevrelerinde kuvvetli olması beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (sel, su baskını, yıldırım düşmesi, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.

  KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI

  Rüzgarın; Marmara'da kuzey ve kuzeydoğu (Poyraz), öğle ve akşam saatlerinde İç Anadolu'nun güney ve doğusunda güney ve güneybatı (Lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/sa) esmesi beklendiğinden, yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (deniz ulaşımında aksamalar, vb.) ilgililerin ve vatandaşların tedbirli ve dikkatli olması gerekiyor.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı