Gündem Haberleri

  50 milyon çocuk yoksulluk içinde

  Hürriyet Haber
  01.03.2005 - 18:15 | Son Güncelleme:

  BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF tarafından yaptırılan bir araştırma, “OECD'nin zengin ülkelerinde 40 ile 50 milyon arasında çocuğun yoksulluk sınırında yaşadığını” ortaya koydu.

  Araştırmada, “24 üyeli OECD'nin zengin 17 ülkesinde fakirlik içinde büyüyen çocukların oranının 1990'lı yılların başından bu yana arttığı” bildirildi ve “İlgili hükümetlerin derhal harekete geçmesi” istendi.

  Raporda, OECD ülkesi Meksika'da çocukların yüzde 27.78'inin, ABD'de yüzde 21.98'inin, İtalya'da yüzde 16.68'inin ve İngiltere'de 15.48'inin yoksulluk sınırı içinde yaşadığı kaydedildi.

  “Danimarka, Finlandiya ve Norveç'te fakirlik içinde yaşayan çocukların daha iyi koşullarda büyüdüğü” ifade edilen raporda, “Bu ülkelerdeki çocukların sadece yüzde 5'inin yoksulluk sınırında büyüdüğü” belirtildi.

  UNICEF tarafından Berlin'de yapılan açıklamada ise Almanya'da da yaklaşık 1.5 milyon çocuk ve gencin ailelerinin gelirinin, ortalama gelirin yarısının altında olduğu belirtildi.

  Almanya'da özellikle ebeveynlerin biri tarafından büyütülen çocuklar ile bazı yabancıların çocuklarının fakirlik sınırında yaşadığı, Doğu Avrupa ülkelerinden gelen yabancıların sefaletten en çok etkilenen kişiler oldukları kaydedildi.

  UNICEF Almanya Dairesi Başkanı Reinhard Schlagintweit, Almanya'nın fakir ailelere daha çok sosyal yardım yapması gerektiğini söyledi.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı