Gündem Haberleri

  '50 gezegende yaşam olabilir'

  Hürriyet Haber
  01.04.2004 - 14:19 | Son Güncelleme:

  İngiliz bilimadamları, Güneş Sistemi dışındaki 50 Dünya benzeri gezegende, yaşam için gerekli koşulların olabileceğini tahmin ediyor.

  Uzmanlara göre, yaklaşık 15 yıl içerisinde bu gezegenleri gözetleyebilecek ve yaşam koşulları olup olmadığını ortaya çıkarabilecek kapasitede uzay teleskopları geliştirilecek.

   

  Gökbilimciler son yıllarda Güneş Sistemi dışındaki bazı yıldızların yörüngesinde dolaşan yüz kadar gezegen tespit etmişti. Bunların tümü, yaşam koşullarının bulunmadığı Jüpiter gibi dev gezegenler olsa da teoride aralarında Dünya’ya benzeyen gezegenler olması da mümkün. Ancak bu gök cisimleri günümüz teknolojisi ile görülemeyecek kadar ‘küçük’.

   

  BİLGİSAYARLI TAHMİN

   

  İngiltere’deki Open Üniversitesi’nden Profesör Barrie Jones’a göre, bu gezegen sistemlerinin yaklaşık yarısında sıvı su ve muhtemel yaşam koşulları bulunabilir.

   

  Jones ve ekibi, yaşanılabilir gezegenlerin sayısını hesaplayabilmek için gezegenlerin nasıl oluştuğu ve yaşam için ne tür koşulların gerektiği gibi verileri temel alan bilgisayar örneklemelerinden yararlandı.

   

  Bu gezegenlerin kütle ve büyüklük açısından Dünya’ya benzeyebileceğine, makul bir atmosferi olabileceğine, hatta yaşam potansiyeli olabileceğine dikkat çeken Jones, “Ancak esas soru buralarda gerçekten yaşam var mıydı?” dedi.

   

  İŞ YENİ NESİL TELESKOPLARA DÜŞÜYOR

   

  Jones’a göre bilim dünyası gelecek 15 yıl içerisinde Dünya benzeri gezegenleri doğrudan arayabilecek teknolojiye sahip olacak. Yeni nesil uzay teleskopları, uzak dünyaların atmosferlerinde, canlıların çıkardığı gazlara odaklanabileceği sanılıyor. Bu araştırmalarda rastlanacak karbondioksit, su ve ozon gibi kimyasallar ikna edici yaşam kanıtları olarak algılanacak.

   

  (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı