Gündem Haberleri

  50 bin dolara kopya kedi

  Hürriyet Haber
  28.04.2004 - 09:58 | Son Güncelleme:

  ABD’de bir genetik firması ilk defa ticari evcil hayvan kopyalama hizmeti vermeye başladı. Şirketin, kedilerini kopyalamak isteyen beş müşterisinden 50’şer bin dolar aldığı belirtiliyor.

  Genetic Savings & Clone (GSC) adlı şirket ilk kedileri kopyalama işlemine mayıs ayında başlayacak. Her şey yolunda giderse ilk yavrular kasım ayında dünyaya gelecek. Şirket müşterilerinin yanı sıra çalışanlarına ait üç kediyi de kopyalamayı planlıyor. Kopya kediler gelecek yıl yapılacak bir konferansta görücüye çıkarılacak.

   

  DOKU KORUMASI DA SAĞLANIYOR

   

  Kedilerini kopyalatmak isteyenlerin yanı sıra, yüzlerce hayvan sahibi de ileride bu yönteme başvurabilmek için kedi ve köpeklerinin dokularının korunması için başvuru yaptı. Şirket dokuları korumak için yıllık 900 dolar ve 150 dolar masraf bedeli alıyor.

   

  GSC, ilk kopya kedinin yaratıcısı Texas A & M Üniversitesi ile yaptığı işbirliğiyle biliniyor. Firmanın CEO’su Lou Hawthorne, ‘Cc’ olarak adlandırılan ilk kopya kedinin şu anda iki yaşında sağlıklı bir hayvan olduğunu belirtti.

   

  Kedi kopyalamanın hala karmaşık, uzun süren ve pahalı bir süreç olduğunu belirten Hawthorne, “Önemli olan kediyi kopyalamak değil, bunu ne kadar kusursuz yaptığınızdır” dedi. Şirket kullandıkları yeni teknoloji sayesinde hata payını azalttıklarını iddia ediyor.

   

  Her ne kadar GSC müşterilerine sonuçtan memnun kalacaklarını vaat etse de bazı uzmanlar, kopya kedilerin orijinallerine tıpatıp benzemeyeceği ve karakterlerinde değişiklikler olabileceği konusunda uyarıyor. (BBC)

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı