Gündem Haberleri

  5 yıl önce çalınan Rembrandt tablosu bulundu

  Hürriyet Haber
  16.09.2005 - 13:26 | Son Güncelleme:

  Danimarka polisi, 5 yıl önce çalınan Hollandalı ünlü ressam Rembrandt'ın tablosunu ele geçirdi ve hırsızları yakaladı. İsveç'in başkenti Stockholm'de Ulusal Müze'den 2000 yılında çalınan Rembrandt'ın (1606-1669) 1630 yılından kendi portresi, Danimarka'nın başkenti Kopenhag'ın merkezinde bugün bir otele düzenlenen baskınla ele geçirildi.

  Danimarka Cezaevleri Genel Müdürü Per Larsen'in verdiği bilgiye göre, otele düzenlenen baskında tabloyu çalan bir İsveçli, bir Gambiyalı ve iki Iraklı gözaltına alındı.

  Rembrandt'ın 250 milyon Danimarka Kronu (42 milyon dolar) değerindeki tablosu, Kopenhag'da ABD'nin Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI) katıldığı uluslararası polis işbirliğiyle ele geçirildi. FBI ile İsveç polisinin yakın işbirliğiyle tablonun satılmak üzere olduğu istihbaratı alınınca baskın düzenlendi.

  Tablo, hiç bozulmamış ve orijinal çerçevesi içinde bulundu.

  Stockholm Ulusal Müzesi'ne Aralık 2000'de giren üçü silahlı biri maskeli 4 kişi, resim tarihinde ışığı ve gölgeleri en iyi kullanan, ince fırça işçiliğiyle en büyük ressamlardan Rembrandt'ın kendi portresini çaldı. Hırsızlar, kaçarken izlenimci Fransız Pierre-Auguste Renoir'ın (1841-1919) da iki eserini çalmıştı. Hırsızların yakındaki limana bağlı tekneyle kaçtıkları belirlenmişti.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı