Gündem Haberleri

  5 yaşında kilolarıyla başı dertte

  A.A
  04.08.2009 - 11:04 | Son Güncelleme:

  Yaşıtlarına göre oldukça fazla kilolu olan 5 yaşındaki, Afyonkarahisarlı işsiz bir babanın beşinci çocuğu küçük Sibel'e, özel bir hastane sahip çıktı.

  Afyonkarahisar Özel Park Hastanesi doktorları Küçük Sibel'i muayene ederek, özel diyet uygulamasına başladılar. Özel hastanenin doktorları tarafından yapılan muayene ve tahliller sonucu 5 yaşındaki küçük Sibel'in kemik yaşının ise 11 olduğu ortaya çıktı.
  Özel Park Hastanesi Başhekimi Dr. Mustafa Enis Arabacı'nın talimatlarıyla hastaneye getirilen küçük Sibel, 4 ayrı muayeneden geçirilerek, Diyetisyen Yıldız Pekçioğlu tarafından uygulanan özel bir diyet önerildi.

  Küçük Sibel'in düzensiz beslenmeden kaynaklanan bir kilo alma problemi olduğunu belirten Pekçioğlu, yaşının küçük olması nedeniyle Sibel'e birden kilo verdirmek yerine, kilolarını koruyarak düzenli bir beslenme uygulanmasına ve yavaş yavaş kilo verdirme yöntemine karar verdiklerini söyledi.

  Diyetisyen Pekçioğlu, şöyle dedi:

  “Sibel'in kilosu yaşına göre oldukça fazla. Bu yaşlarda olması gereken kilonun iki katı bir kiloya sahip. Sağlıklı bir beslenme ve sporla normal kilosunu alabilir. Ama amacımız bir an önce olsun diyerek hızlı kilo verdirmek değil, yaşı daha küçük olduğu için gelişmesiyle birlikte kiloları da kontrol altına almak istiyoruz. Sağlıksız beslenme alışkanlıklarından da vazgeçmesi gerekiyor. Abur cubur yemeleri keserek normal kilomuza ulaşabileceğiz.”

  OBEZİTE, SOSYO EKONOMİK DÜZEYİ AİLELERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

  Yapılan muayene sonucu küçük Sibel'in herhangi bir hastalığına rastlanmadığını belirten çocuk doktoru Rafet Kaya ise obezitenin, bilinenden öte, sosyo ekonomik düzeyi düşük ailelerde daha çok görüldüğüne işaret etti.

  Çağın getirdiği teknolojinin de obeziteyi körüklediğine dikkati çeken Kaya, şunları kaydetti:

  “Obezite, bilgisayar ve televizyon başında geçirilen zaman arttıkça da her kesimden aile ve çocukları ilgilendiren, geniş ve tahrip edici bir hastalıktır. Küçük Sibel'in boyunun yaşıtlarına göre uzun olması sebebiyle, aşırı kalori alımını da göz önüne alarak diğer hastalıkları da ekarte etmek için göz, genetik ve spor bölümündeki arkadaşlarımızdan da yardım istedik.”

  Küçük Sibel'in tedavisinde ilk olarak evde geçirilen sürenin kısaltılması gerektiğini belirten Uzman Dr. Rafet Kaya, çocukların dikkatli bir şekilde sokağa salınması gerektiğini vurguladı.

  Uzman Dr. Kaya, “Çocuklarımızı bilgisayar ve televizyon başından ziyade sosyal etkileşime sokmamız gerekiyor. Çocuklarımızı kontrolümüz altında sokaklara vermemiz gerekiyor. Ağır market ürünleri olan, gofret, çikolata, üzüm, pekmez gibi ürünleri çok özel günlerin dışında çocuklarımıza vermememiz gerekir. Bu ürünler, mutfağın özel bir parçası olmaz, özel günlerde ağız tadı olarak kullanmamız gerekir. Bu kültürü yerleştirebilirsek çocuklarımızı ve kendimizi de yüksek kaloriden korumuş oluruz” diye konuştu.

  KÜÇÜK SİBEL VE AİLESİNE UMUT DOĞDU

  Afyonkarahisar'ın Bolvadin ilçesinde oturan işsiz baba Muzaffer Küçük, kızının tedavisinin başlaması nedeniyle mutlu olduğunu söyledi.
  Kızının sürekli bir şeyler yemek istediğini kendisine yiyecek verilmediği zaman da sürekli ağladığını ifade eden anne Selma Küçük ise küçük Sibel'in diğer arkadaşlarına karışmasını ve onlarla oyun oynamasını hayal ettiğini söyledi.

  Henüz 5 yaşında, 53 kilogram ağırlığında ve 127 santimetre boyunda olan Sibel'in annesi Selma Küçük, doktorların uyguladığı diyete mutlaka uyacağını ve çocuğunun geleceğini kurtaracağını ifade etti.

  Önceden ağlamalarına dayanamadığı için yiyecek verdiğini belirten Selma Küçük, “Doktorların tüm tavsiyelerine uyacağım. Çocuğum değil ağlamak, çatlasa da bu diyeti uygulayacağım. Kızım ömür boyu ağlayacağına birkaç gün ağlasın daha iyi” diye konuştu.

  Arkadaşlarıyla rahat oyunlar oynayamadığından şikayet eden küçük Sibel ise her girdiği muayenede “İğne yapmayacaksınız değil mi” diye pazarlık etti.

  İğneden çok korktuğunu ifade eden küçük Sibel, kendisi için uygulanacak diyette annesine yardımcı olacağına söz verdi.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı