Gündem Haberleri

  5 tarikatçı vali

  Hürriyet Haber
  16.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Genelkurmay'ın hazırladığı tarikatçı vali ve kaymakamlar raporu sonrası Demirel'in talimatıyla harakete geçen Devlet Denetleme Kurulu da bir araştırma yaptı. DDK'nın hazırladığı raporda, 5 valinin tarikatla bağlantısı olduğu belirlendi.

  Tarikatçı vali ve kaymakamlara yönelik son yılların en kapsamlı operasyonu, Genelkurmay Başkanlığı'nın hazırladığı ve 30 valinin tek tek adının sıralandığı ayrıntılı listeyi Köşk'e ulaştırmasıyla başladı. Valilerin yanı sıra 400'e yakın kaymakamın adının, tarikatlarla ilişkisi ve geçmişteki faaliyetlerini kapsayan ayrıntılı rapor üzerine Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, Devlet Denetleme Kurulu'na (DDK) talimat vererek, olayın acilen araştırılmasını istedi. Demirel, ‘‘Tesettürlü, kadın eli sıkmayan, imam-hatip kökenli, dini vakıflarla ilişkili’’ türünden ‘kişisel özelliklere’ de yer verilerek sıralanan mülki idare amirleri listesini, Başbakan Mesut Yılmaz'a da iletti. Operasyonun Köşk perdesi, DDK Başkanı Fahri Öztürk'ün Batı Çalışma Grubu'nun illerde yaptığı ayrıntılı araştırmanın sonuçlarını içeren raporunda işaret edilen valileri büyüteç altına almasıyla açıldı.

  İçişleri Bakanlığı eski müsteşarlarından Öztürk, ‘kırmızı liste’deki valileri araştırarak, raporunu hazırladı. Öztürk, hazırladığı raporda, Genelkurmay'ın belirttiği 30 kişiden sadece 5'inin tarikatlarla bağlantısının belirlendiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı da Öztürk'ün hazırladığı raporu Genelkurmay'a gönderdi.

  İLKİ HÜKÜMET YIKMIŞTI

  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, 25 Eylül 1995'te DYP-CHP hükümeti sırasında dönemin Başbakanı Tansu Çiller'e, ‘şeriatçı-ırkçı’ kadrolaşmayı içeren ayrıntılı bir rapor sunmuştu. Çiller ile yapılan görüşmelerden bir sonuç alınamayınca Baykal, hükümetten ayrılmıştı.


  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı