Gündem Haberleri

  5 bin kişi donma tehlikesi altında

  Hürriyet Haber
  19.12.2001 - 14:25 | Son Güncelleme:

  Yakınlarını Kaybetmiş Aileler Derneği (YAKAD) Başkanı Zafer Özbilici, sokaklarda yaşayan 5 bin kişinin, donarak ölme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını belirterek yetkilileri uyardı.

  Özbilici, büyük çoğunluğu İstanbul`da olmak üzere, yurt genelinde yaklaşık 5 bin kişinin sokaklarda yaşadığının tahmin edildiğini, bunların yüzde 25`inin zihinsel, yüzde 25`inin de bedensel engelli olduğunu ifade etti. Sokakta yaşayan insanların, kış koşulları nedeniyle karşı karşıya bulunduğu zorluklara dikkati çeken Özbilici, şunları söyledi:

  ÖLMELERİNİ Mİ BEKLEYECEĞİZ

  "Son günlerde yaşanan ve sıfır derecenin altına düşen soğuk hava nedeniyle hayatını sokakta geçiren yaklaşık 5 bin kişi, donarak ölme tehlikesi altında bulunuyor.  Bu insanları toplayan, barındıran, koruyan bir birim yok. Sokaklar insan deposu haline gelmiş. Gerekli önlemleri almak için bu insanların ölmesini mi bekleyeceğiz."

  Özellikle sokakta yaşayan engellilerin kendilerini soğuktan koruyabilecek durumda olmadığını, son gönlerde donarak ölüm olaylarının yaşanmaya başladığını kaydeden Özbilici, gerekli önlemlerin bir an önce alınmasının önemini vurguladı.

  "Bu insanlarla kimse ilgilenmiyor, çünkü burada rant yok" diyen Özbilici, sokaktaki insanların barındırılabileceği 'Umut Köyü' projelerine destek istedi.  Özbilici, şöyle konuştu:

  "Polis, bu insanları toplayabilir. Ama barındırabileceği bir yer bulunmadığından tekrar sokağa bırakacaktır. Darülaceze de kimsesizleribelli şartlarla kabul ediyor. Sokaklara terk edilen bunca insanın bulunduğu bir ülkede, yıllardır bu konu bilindiği halde, hiçbir şey yapılmıyor. Tek çözüm, bir an önce bu konuyla ilgili barınma merkezlerinin kurulmasıdır."

   

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı