Gündem Haberleri

  5 bin 'gören göz' cihazı ücretsiz dağıtılacak

  Ramazan ALMAÇAYIR / DHA
  11.02.2011 - 14:47 | Son Güncelleme:

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, engelli vatandaşların hayatını kolaylaştıracak 'Gören Göz Projesi'nde sona gelindiğini belirterek, ''Mart ayından itibaren Gören Göz Projemizi devreye sokacağız. İlk 5 bin cihazı da bedelsiz İstanbul'da dağıtmaya başlayacağız'' dedi.

  Engelli vatandaşlar için çok önemli bir projeyi sonlandırmaya yaklaştıklarını anlatan Yıldırım ''O da 'Gören Göz Projesi.' Yapılan hesaplara göre Türkiye'de 1,5 milyon görme engelli vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımıza çok büyük kolaylık sağlayacak 'Gören Göz Projesi' de bir teknoloji ürünü. Adeta üzerinizde taşıyacağınız bir cihazla hiç bir dış destek almadan sesli uyarılarla, mesajlarla istediğiniz yere gidebileceksiniz. Bunun denemeleri yapıldı, çok da başarılı sonuçlar alındı. Mart ayından itibaren de, Gören Göz Projemizi devreye sokacağız. İlk 5 bin cihazı da bedelsiz olarak İstanbul'da dağıtmaya başlayacağız. Hayırlı olsun'' şeklinde konuştu.

  /images/100/0x0/55eb0685f018fbb8f8a6207e400 bin engelli vatandaşa evde bakım hizmeti

  Yıldırım, bu anlamda hükümetin başından beri çok önemli bir sosyal sorumluluk üstlendiğini, Türkiye'de ilk defa özürlülere yönelik kapsamlı bir yasal düzenlemeyi geçen yıllarda yaptıklarını belirterek, ''Bununla da kalmadık, tüm özürlü vatandaşlarımızı gerek rehabilitasyon merkezlerinde, gerekse evde bakımlarına yönelik çok ciddi bütçeler ayırdık. Bugün asgari ücret seviyesinde yaklaşık 400 bin engelli vatandaşımıza evde bakım hizmeti verdik. 1 katrilyonluk bütçeyi 2010 yılında bu iş için harcadık'' dedi.

  Yıldırım, bunun yetmeyeceğini, bu işte yerel yönetimlere de görev düştüğünü kaydederek, bu anlamda Sabiha Gökçen Havalimanı'nda görev yapan herkesi gösterdikleri duyarlılıktan dolayı tebrik etti.

  ''Bu aslında bu Türkiye'ye, Türk halkına, Türkiye'yi yönetenlere verilen bir mesajdır'' diyen Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

  ''Hepimiz sorumluluğumuzu yerine getirelim, etrafımızdaki engelli vatandaşlarımızın yaşadıkları zorlukları görelim. Bu tedbirleri almakta daha fazla gecikmeyelim. Verilen mesaj budur. Bunu bir maliyet gibi görmek yapılabilecek en büyük yanlıştır. Ulaştırma Bakanlığı olarak biz asli görevlerimiz dışında ulaşım, karayolu, demiryolu, deniz yolu, havayolu ve her türlü haberleşme, posta hizmetlerinin yanında geçen yıl bir sosyal sorumluluk projesi başlattık. Dünya Özürlüler haftasında başlattığımız proje ile 30 engelli vatandaşımıza iş bulduk. Nasıl bir iş? Evlerinde çalışıyorlar. Bilgisayarları var, programları var ve her gün yüzlerce vatandaşımızın telefonuna cevap veriyorlar. Onların yollarını bulmaları için, seyahat etmeleri, tedavi olmaları için onlara hizmet sunuyorlar. Destek beklerken, yardım beklerken, destek veren, yardım eden konuma geldiler. Bir kaç kişiyi evinde ziyarete gittim. Yeniden hayata gelmiş gibiler. Evlilik planları kuruyorlar, ev almayı düşünüyorlar. Hayat dolular. 30 kişi ile başlayan bu proje, bugün 250'ye yaklaştı. Ben bu sosyal sorumluluğa herkesi davet ediyorum.''

  Engelli vatandaşlar için yapılan çalışmaların bunlarla sınırlı olmadığını anlatan Yıldırım, Devlet Demir Yollarının trenle seyahat edecek engelli vatandaşların yanında refakat edenlerden ücret almayacağını belirtti. Yıldırım, ''Bu Devlet Demiryollarının devlete maliyeti ne olacak, ne olursa olsun. Bu vatandaşlarımızın yüzlerindeki tebessüme karşılık bunların hiç bir kıymeti yok. Ben 8,5 yılda 92 katrilyonluk ulaştırma, haberleşme yatırımı yaptım bu ülkede. Engelli vatandaşlarıma yaptığım, bu anlamlı yatırım kadar beni mutlu etmedi. Bunun ayrı bir yeri var, bunun ayrı bir paylaşımı var. O kadar duygu yüklü hale geliyorsunuz ki, tarifi imkansız. Ancak yaşamak lazım'' diye konuştu.

  Gören göz cihazları nasıl çalışıyor

  'Gören göz sistemi'nde, görme engelli vatandaşların istediği yere kolay ve en uygun biçimde seyahatinin planlanmasını sağlayacak ve bunu kullanıcısına sesli bir şekilde bildirecek el ünitesi ile üzerinde çalışan yazılımdan oluşuyor. Cihaz, üzerinde bulunan GPS alıcısına gelen koordinat bilgileriyle kullanıcının yerini tespit edecek. Bu bilgiler, dijital harita yardımıyla kullanıcıyı istediği adrese yönlendirecek.

  Hastane, banka ve kamu binası gibi merkezlerin yakınlarında sesli uyarılar vererek görme engelli vatandaşların sosyal haklarından yararlanmasına yardımcı olacak. Bir başka deyişle, görme engelli vatandaşlar, yön tarifi yapan navigasyon sistemine dayalı cihazın GPS alıcısına gelen koordinat bilgileri sayesinde yardım almaksızın istediği yere ulaşabilecek.

  Sisteme dahil edilen ve kısa mesafede cihazlar arasındaki iletişimi kapsayan bluetooth teknolojisi ile görme engelli vatandaşların birbirleriyle de konuşabilmeleri mümkün hale getirilecek. Projenin ilerleyen aşamalarında kurumlardan alınacak bluetooth ile yayın altyapısı doğrultusunda pek çok uygulamanın da devreye alınması planlanıyor.

  Etiketler: son dakika , haberler
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı