Gündem Haberleri

  5 bin çocuk sokakta

  Hürriyet Haber
  06.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İstanbul Valisi açıkladı:

  İSTANBUL Valisi Erol Çakır, sokakta fuhuş, cinsel taciz, alkol, hırsızlık, öldürme, yaralama olaylarıyla iç içe yaşayan 500 ve çalıştırılan 5 bin çocuk bulunduğunu belirterek, bunların potansiyel tehlike oluşturduğunu söyledi. Çakır dünkü basın toplantısında, geçen ay yürürlüğe giren ‘Sokakta Yaşayan veya Sokakta Çalıştırılan Çocukların Korunması Suretiyle Kamu Esenliğinin Sağlanması ile İlgili Güvenlik Kararı’ kapsamında yapmayı planladıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Çakır şöyle konuştu:

  ‘‘Bugüne kadar yapılan çalışmalar ne yazık ki yetersiz kalmıştır. Bu çocukların yüzde 46'sı okula gitmemekte, yüzde 66'sı 8 saatten fazla çalışmakta, yüzde 90'ı yetersiz beslenmekte ve yüzde 42'si de kötü muameleye maruz kalmaktadır. Şehrin ana arterleri, kavşakları ve eğlence yerleri denetlenerek buralardan toplanan çocuklar çocuk kurumu istasyonlarında muhafaza edilecektir. Tedaviye ihtiyacı olanlar, İl Sağlık Müdürülüğü'ne, herhangi bir tedavi görme zorunluluğu olmayanlar ise Çocuk ve Gençlik Merkezi'ne sevk edileceklerdir.’’

  İsteyen ailelere başvurmaları halinde çocuklarının teslim edileceğini de belirten Çakır, ailelerden çocuklarını sokağa bırakmayacağı, çalıştırmayacağı ve okula göndermesi gerektiğinin de tebliğ edileceğini söyledi. Çakır, çocukların ikinci defa gençlik merkezlerine alınması durumunda aileler hakkında yasal işlem yapılacağını vurguladı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı