Gündem Haberleri

  5 askeri şehit eden 3 PKK’lıya rekor ceza talebi

  Cem EMİR/DİYARBAKIR, (DHA)
  10.08.2009 - 15:06 | Son Güncelleme:

  Terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında askeri ve siyasi eğitim aldıktan sonra Bingöl, Tunceli ve Elazığ’da 5 güvenlik görevlisini şehit edilmesi, 17 güvenlik görevlisinin de yaralanması saldırılarına katılan PKK’lı O.K., S.K. ve D.K. hakkında 17- 29 kez arasında ağırlaştırılmış müebbet hapis ve 61- 134 yıl arasında hapis cezası istendi.

  Terör örgütü PKK’nın Kuzey Irak’taki Kandil, Zap ve Haftanin kamplarında sabotaj ve saldırı eğitimleri aldıktan sonra, kanlı saldırılar yapmak üzere Türkiye’ye gönderilen O.K., S.K. ve D.K., geçen yıl İstanbul’da Nevruz etkinliklerinde eylem yapma hazırlığındayken polis tarafından yakalandı. Kandil Dağı’ndan aldıları talimatla, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a fiziki şiddet iddiaları üzerine İstanbul Bağcılar’da polis devriye araçlarına yönelik eylem hazırlığındayken yakalanan 3 PKK’lı, soruşturmalarının yürütülmeleri için Diyarbakır’a gönderildi. Diyarbakır’da Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı tarafından 3 PKK’lı hakkında hazırlanan iddianeme tamamlandı.

  İddianamede, uyuşturucu madde satıcısı ve bağımlısı olduğu belirtilen ‘Agit-Zaza’ kod adlı sanık O.K.’nin, 2001 yılında Almanya’da uyuşturucu madde satıcılığından 2 yıl cezaevinde kaldığı, hapisten çıktıktan sonra PKK’ya katıldığı ifade edildi. ‘Şoreş Amed’ kod adlı D.K.’nın 2003’te, ‘Lokman İpek’ kod adlı S.K.’nın da 2001’de örgüte katıldığı belirtildi.

  İddianamede, 3 PKK’lının 5 askeri şehit ettiği, 17 güvenlik görevlisinin yaralanması eylemlerinin yanı sıra, vatandaşları zorla alıkoyma, gasp, araç yağmalama, enerji tesislerine sabotaj gibi eylemler de gerçekleştirdikleri belirtildi. İddianamede, teröristler O.K., S.K. ve D.K.’nın örgüt adına ilk eylemini 4 Haziran 2006 yılında Bingöl’ün Topalan Mevkii’nde seyir halindeki askeri konvoya ateş etmek suretiyle er Ömer Yankayış’ın şehit edilmesi ve 10 askerin yaralanması olayıyla gerçekleştirdiği belirtildi. Üç teröristin, 5 askerin şehit edilmesi, 1 sivilin öldürülmesi, 17 askerin yaralanması ve kasten öldürmeye teşebbüs etme, 5 vatandaşı zorla alıkoyma, 5 vatandaşın parasını gasp edip araçlarını yağmalama, sözde mahkeme kurup vatandaşı yargılama ve bir enerji tesislerine sabotaj düzenlediği kaydedildi.

  17- 29 KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET
  PKK’lı üç terörist hakkında hazırlanan iddianemede, ‘Devletin birliğini bütünlüğünü bozmaya yönelik vahim nitelikte silahlı eylemlerde bulunmak, silahlı terör örgütüne üye olmak, nitelikli adam öldürmek, nitelikli adam öldürmeye teşebbüs etmek, tehdit, genel güvenliğin kasten tehlikeye sokulması, nitelikli yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, nitelikli mala zarar verme, resmi belgede sahtecilik, 6136 sayılı kanuna muhalefet etmek, tehlikeli maddeleri izinsiz bulundurmak ve taşımak, terör örgütü propagandası yapmak’ suçlarından sanık S.K. için 29 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 128 yıl hapis, D.K. için 18 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 61 yıl hapis, O.K. için de 17 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 134 yıl hapis cezası istemi ile dava açıldı.

  PKK’lı 3 teröristin yargılanmasına önümüzdeki günlerde Diyarbakır 5’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlanacak.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı