GeriGündem "5-6 bin eczane kapanabilir"
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

"5-6 bin eczane kapanabilir"

İstanbul Eczacı Odası Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Kaplan, Sağlık Bakanlığı’nın ‘‘eczacının ilaçtaki payını yüzde 10 indirmesi’’ yolundaki kararının uygulamaya konulmasıyla birlikte 5-6 bin eczanenin kapanmasını beklediklerini bildirdi.

The Marmara Oteli’nde basın toplantısı düzenleyen Kaplan, Sağlık Bakanlığı’nın eczacının ilaçtaki payını yüzde 10 indirerek ilacı ucuzlatmaya çalıştığını söyledi.

Uygar dünya ülkelerinde eczacının karlılığının yüzde 40 olduğunu ifade eden Kaplan, son alınan karar ve kamu kurumlarına verilen ilaçlarda uygulanan yüzde 5 indirimle birlikte eczacı karlılığının yüzde 15’e indiğini anlattı. 

Eczacıların ilacın daha ucuz satılmasını savunduğunu dile getiren Kaplan, ilacın üzerinde maliyet unsuru olarak gereksiz ve haksız rant sağlayan gider kalemleri olduğunu kaydetti.

Kaplan, şöyle devam etti:

‘‘Hammadde, ambalaj, işçilik giderleri dışında işletme, genel idare, satış pazarlama, tanıtım, finansman ve araştırma geliştirme (ARGE) giderleri gibi bize göre çoğu aynı anlama gelen fazladan gider kalemleri, ilacın fiyatını artırmak üzere üreticiye haksız kazanç sağlayacak şekilde verilmektedir. Tüm bunların üzerine yüzde 15 imalatçı karı konulmaktadır.

İlacın ucuzlaması gerekiyor ise bu haksız giderler, yüzde 18 KDV, etik dışı promosyon giderleri kaldırılmalıdır ve ucuz eşdeğer ilaç uygulaması tüm kamu kurumlarında uygulanmalıdır.’’

Kaplan, 15 Ocak’ta uygulamaya konulacak kararla eczacının çok zor duruma düşeceğini belirterek, ‘‘Sağlık Bakanı’nın kararının uygulamaya konulmasıyla 5-6 bin eczanenin kapanmasını bekliyoruz’’ dedi.

Yapacakları eylemlerle karara tepki göstereceklerini kaydeden Kaplan, 39 eczacı odası başkanıyla kararlaştıracakları bir tarihte tüm Türkiye’de eczacıların 1 gün süreyle kepenk kapatacağını sözlerine ekledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle