Gündem Haberleri

  5+5 FP'yi bekliyor

  Hürriyet Haber
  18.02.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Cumhurbaşkanı'nın 5 yıl için ve iki kez seçilmesine imkan sağlayan Anayasa değişikliği önerisi için FP bekleniyor. Şimdi gözler Kutan'da...

  İKTİDAR ortakları, Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin Anayasa değişikliği teklifini imzaya açmak için FP'yi bekliyor. FP'den gelecek yanıta göre, koalisyon ortağı liderler, metnin imzaya açılması talimatı verecek.

  Başbakan Bülent Ecevit, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz tarafından imzalanan ve Cumhurbaşkanı'nın 5 yıllığına seçilmesi ve iki kez aday olabilmesini içeren metin, henüz imzaya açılmadı. DYP Genel Başkanı Tansu Çiller'in bu metne destek verdiğini imzası ile göstermesinin ardından, gözler, FP Genel Başkanı Recai Kutan'a çevrildi.

  ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz, bu öneri için TBMM'de tam mutabakat aradıklarını belirtmiş ve Kutan'ın tavrına bağlı olarak kendi aralarında yeni bir değerlendirme yapacaklarını söylemişti.

  ANAP Grup yöneticileri de teklifin ne zaman imzaya açılacağına koalisyon ortağı liderlerin karar vereceğini belirttiler. İktidarın muhalefetin imzasına ihtiyacı olmamasına rağmen, ‘bekleme’ tavrının, ‘‘tüm partilerin desteğini alarak, TBMM'de ortak inisiyatif oluşturma’’ isteğinden kaynaklandığı belirtiliyor.

  Tavır değişikliği nedeniyle eleştirilen DYP yönetimi ise imza konusunda daha net tavır sergiledi. DYP yöneticileri, liderlerinin metne imza atarak desteğini gösterdiğini belirterek, ‘‘Aynı içerikli bir metni daha önce imzalayarak, TBMM Başkanlığı'na vermiştik. Anayasa Komisyonu Başkanıyla görüştük. İmzalar komisyonda görüşülme aşamasında birleştirilecek. Bu nedenle ayrıca imzaya gerek yok’’ dedi.

  PARTİLERİN TAVRI Teklifin imzaya açılması aşamasında, iktidar ortağı partilerden özellikle ANAP'ta fire bekleniyor. Demirel'in görev süresinin uzatılmasına açıktan karşı çıkan yaklaşık 15 ANAP milletvekilinin teklife dahi imza atmayacağı belirtiliyor. Partinin firesinin teklifin oylama aşamasında daha da artması bekleniyor.

  DSP ve MHP'deki durum ise imza aşamasında değil, oylama aşamasında netleşecek. Demirel'in yeniden seçilmesine karşı çıkan bir grup DSP milletvekili, imza aşamasında tavır göstermek yerine, ‘boş oy kullanma’ planı yapıyor. Benzer durumun MHP'de de yaşacağı ifade ediliyor.

  Teklifi karşı çıkan milletvekillerinin bir kısmının tavrında ‘Demirel faktörü’ etkili oluyor. Bir kısmı ise Demirel aday olmasa dahi 5+5 formülünün Türkiye için uygun olmadığını düşünüyor. Bu milletvekilleri, ‘‘5 yıllığına seçilen bir cumhurbaşkanı, yeniden seçilmek için Meclis'e görev süresi boyunca sürekli taviz vermek zorunda kalır. Seçilememe korkusu nedeniyle hiç bir yasayı veto edemez’’ dediler.

  Yılmaz, Köşk'e çıkmak istiyor

  DYP Genel Başkanı Tansu Çiller, ANAP Genel Başkanı Mesut Yılmaz'ı Cumhurbaşkanlığı'na hazırlanmakla suçladı. Çiller, 5+5 formülünü DYP'nin gündeme getirdiğini ve başlangıçta desteklendiğini hatırlatırken, ‘‘Ama görüyorum ki kimileri yine samimi değil. Kimileri yine su altından Cumhurbaşkanlığı'nın yolunu açmak için siyasi polemiklere başladılar’’ dedi.

  Çiller, Torbalı İlçesi'nde coşkulu bir kalabalığa seslenerek, moral buldu.

  Çiller, miting konuşmasının önemli bölümünü isim vermeden, MHP'yi eleştirmekle geçirdi, ‘‘Hani şu erkek, ürkek olanlar var ya, onlar iyice ürkek çıktılar’’ dedi.

  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı