Gündem Haberleri

  49 ilde KOBİ'lere 50 bin Euro'ya kadar kredi

  ANKA
  27.05.2008 - 10:29 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Küçük İşletmeler Kredi Programı İkinci Aşaması (SELP II), özel teşvikler kapsamındaki 49 ilde yürürlüğe konulacak.

  50’den az işçi çalıştıran ve 1 milyon Euro’dan az öz varlığı olan küçük işletmelere, işletme bazında 50 bin Euro’ya kadar kredi kullandırılacak.

  AB Küçük İşletmeler Kredi Programı İkinci Aşaması’nın (Small Enterprises Loan Programme-SELP II) resmi açılışı, yarın İstanbul’da, Hazine Müsteşarı İbrahim Halil Çanakçı tarafından yapılacak. Hazine’den yapılan açıklamaya göre SELP II, 75.8 milyon Euro tutarındaki bütçesiyle, küçük işletmelere kaynak temini yoluyla ekonomik gelişme, bölgesel arklılıkların azaltılması ve istihdamın artırılmasını hedef alıyor.

  Programın ikinci aşaması da birincisinde olduğu gibi Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) tarafından yürütülecek. 2004 yılından bu yana, İzmir, Kocaeli ve Gaziantep’te devam eden SELP I kapsamında, Nisan 2008 itibarıyla, toplam 37,8 Milyon Euro tutarında 2 bin 383 kredi kullandırıldı.

  KOBİ’YE 50 BİN EURO’YA KADAR KREDİ

  SELP II, 50’den az işçi çalıştıran ve 1 milyon Euro’dan az öz varlığı olan küçük işletmeleri hedef alıyor. Olumlu etkisini en üst düzeye çıkarmak için SELP II, 5084 ve 5350 sayılı yasalarla belirlenen özel teşvik kapsamındaki 49 ilde uygulamaya konulacak. Program kapsamında kredi üst limiti 50 bin Euro olarak belirlendi.

  Avrupa Konseyi Kalkınma Bankası (CEB) ve KfW programa 20’şer milyon Euro olmak üzere toplam 40 Milyon Euro’luk finansman, Avrupa Birliği ise 20 milyon Euro’luk hibe imkanı sağlıyor.

  DPT Müsteşarlığı’nın koordinatörlüğünde yürütülen, AB destekli Doğu Anadolu Kalkınma Programı’ndan (EADP) sözleşmeye bağlanamayan 10 milyon Euro da Van, Hakkari, Bitlis ve Muş İlleri için kullanılmak üzere SELP II Programına aktarıldı.

  2008-2012 yıllarını kapsayan Program yoluyla sağlanan hibe desteği 2012 yılı sonunda Hazine’ye gelir olarak aktarılacak ve KfW program uygulama sorumluluğunu Türkiye Kalkınma Bankası’na (TKB) devredecek.

  Kredilere Akbank T.A.Ş., Türkiye İş Bankası A.Ş., Türkiye Garanti Bankası A.Ş. ve Şekerbank T.A.Ş. aracılık edecek, bankalar kredileri piyasa koşullarına yakın ve maksimum dört yıl vadeli olarak kullandıracak.

  Programın önemli diğer bir bileşenini de programa katılan 4 banka ve TKB’ye yönelik küçük işletme finansmanına ilişkin kapasitenin artırılmasını hedefleyen teknik yardım oluşturuyor. Teknik yardım hizmetleri 4 yıl boyunca Merkezi Finans ve İhale Birimi ile Alman kökenli Frankfurt School of Finance and Management arasında imzalanan sözleşme kapsamında sağlanacak.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı