Gündem Haberleri

  47’lik Türk işadamı Ironman şampiyonasında

  Asım GÜNEŞ / İSTANBUL
  21.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Bisiklet, yüzme ve koşu parkurlarını içeren dünyanın en zor yarışlarından biri olan Ironman’in dünya şampiyonasına bu yıl bir Türk katılıyor.

  47 yaşındaki işadamı Gökhan Doğruol, yaş sınırlaması nedeniyle Türkiye’deki triatlon yarışlarına katılamadığını söyledi.

  DÜNYANIN en zor yarışlarından sayılan Ironman’de (Demiradam) sırasıyla 3.8 kilometre yüzmeniz, 180 kilometre bisiklete binmeniz ve 42.2 kilometre koşmanız gerekiyor. Triatlonun en zorlu mesafelerinden oluşan ve 24 ülkede yapılan Ironman yarışlarına katılanlardan en iyi dereceleri alan az sayıda kişi Hawai’deki Dünya Şampiyonası’na katılmaya hak kazanıyor. Bu yıl İsviçre’de yapılan yarışa katılan ve yaş grubunda 7’nci olan 47 yaşındaki işadamı Gökhan Doğruol da Hawai’ye gidecekler arasında.

  Yaş kısıtlıyor

  Yaşı nedeniyle Türkiye’deki triatlon yarışlarına katılmakta güçlük çektiğini anlatan Doğruol, “Veteransın (Belli bir yaşın üzerinde olduğu için özel koşullarla yarışan) diye almak istemiyorlar. Zürih’te 2 bin kişi yarıştı, Türkiye’de, Triatlon Federasyonu’nun düzenlediği yarışmalarda 20-30 kişi yarışıyor. Federasyon bu sporu halka indiremiyor” diyor. Ironman’in Formula-1 gibi bir marka olduğunu vurgulayan Doğruol, bu yarışın Türkiye’ye getirilmesinin triatlon sporunun gelişimine büyük etkisi olacağına inanıyor. Türkiye’yi 10 Ekim’de Hawai’de temsil edecek evli ve iki çocuk babası Gökhan Doğruol, triatlon sayesinde formda kaldığını söylüyor. Her gün yüzen, koşan ve bisiklete binen Doğruol, İstanbul yollarında özellikle bisiklete binerken çok sayıda tehlike atlattığını belirtiyor.

  Triatlon da ne ararsan var

  Triatlon, 1978’de Hawai’de doğdu. ‘Yüzme mi koşu mu yoksa bisiklet sporu mu daha zor’ diye tartışan ABD’li askerlerden John Collins, Waikiki Yüzme Yarışı, Hawaii Adası çevresinde yapılan bisiklet yarışı ve Honolu Maratonu’nu birleştirme fikrini ortaya attı. İlk triatlon, 15 kişinin katılımıyla yapıldı. Triatlon, 2000’de Sydney Yaz Olimpiyatlarında Olimpik Spor olarak kabul edilirken, aynı tarihte Türkiye Triatlon Federasyonu kuruldu.
  Etiketler: gündem
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı